Берое с първа победа в Турция

1227 0

„Берое“ записа първа победа в контролен двубой по време на предсезонния лагер в Алания, Турция. Днес възпитаниците на Петър Хубчев надделяха с 3:2 над първодивизионния полски „Гурник“ (Забже). Точен за „старозагорци“ на два пъти през първата част бе Жуниор Мапуку, а полският тим успя да достигне до равенството с две попадения през второто полувреме. Георги Костадинов донесе победата на „заралии“ в 76-ата минута след точно изпълнена дузпа.

В 3-ата минута добър пробив по десния фланг на Лукаш Мадей завърши с центриране в пеналта на „Берое“, където обаче Веселин Пенев изчисти в ъглов удар. При последвалото изпълнение на Мариуш Магейра Рафал Косзник и Ериг Грендел се разминаха с кълбото.

Четири минути след това Георги Костадинов бе намерен от Жуниор Мапуку пред наказателното поле, където полузащитникът на „зелено-белите“ бе задържан, но главният рефер подмина ситуацията.

Елиаш постави началото на атака на „беройци“, пресичайки пас в половината на „Гурник“ в 11-ата минута. Топката получи намиращия се на левия фланг Салим Керкар, който навлезе в наказателното поле и центрира, но бранител на гостите изчисти в ъглов удар преди кълбото да се озове в Савио Нсереко.

Две минути по-късно Жуниор Мапуку отправи удар от дистанция, но Адам Данч парира в корнер. При последвалото центриране на Салим Керкар към далечната греда стражът на „Гурник“ бе заел предвидлива позиция и улови кълбото преди то да попадне в Жуниор Мапуку.

В 20-ата минута преминаващият проби Валдемар Боровский центрира от десния фланг, но топката премина над намиращите се в наказателното поле играчи на „Берое“ и напусна терена в аут.

Не изпускай важна новина в света на българския футбол – последвай ни във Viber за най-актуалната информация, последни резултати и топ анализи!

Две минути по-късно Елиаш навлезе в наказателното поле, но там бе фаулиран от Блажей Аугустин и главният рефер отсъди 11-метров наказателен удар, реализиран в попадение от Жуниор Мапуку с удар в долния ляв ъгъл на вратата – 1:0.

В 28-ата минута Жуниор Мапуку удвои преднината на „беройци“, след като бе изведен от Салим Керкар в наказателното поле и останал очи в очи със стража на „Гурник“, стреля в долния ляв ъгъл на вратата – 2:0.

Последваха минути на равностойна игра в центъра на терена, без директни опасности пред двете врати.

В 39-ата минута Валдемар Боровский предотврати опасност пред вратата на Благой Макенджиев, изчиствайки центрирана топка от Лукаш Мадей в наказателното поле.

Пет минути след това Лукаш Мадей центрира отново в пеналта, където този път Войчех Лучах успя да засече кълбото с глава, но попадна право в ръцете на Благой Макенджиев.

Минута след подновяването на играта главният рефер отсъди дузпа в полза на „Гурник“, а зад топката застана Мариуш Магейра, който стреля под рамката на вратата, за да върне попадение – 2:1.

В 52-ата минута Благой Макенджиев се намеси отлично при изчистването на центрирана топка в наказателното поле на „Берое“. В последствие тя попадна в Рафал Курзава, който стреля, но отбраната на „зелено-белите“ се справиха в ситуацията и избиха.

Гостите от Забже вдигнаха оборотите след попадението в ранните минути на втората част и стигнаха до второ попадение в рамките на 20 минути. Това се случи в 66-ата минута, когато след многоходова акция, преминала през Блажей Аугустин, Рафал Курзава и Роман Гергел, топката попадна във Войчей Лучах, който точката за изпълнение на 11-метров наказателен удар бе безпогрешен за 2:2.

В 74-ата минута центриране на Салим Керкар бе свалено с глава от Иво Иванов, който предостави топката на Сергей Алексеев. Нападателят стрел от границата на малкия пеналт, но отбраната на „Гурник“ изби в ъглов удар. При последвалото изпълнение Аласан Н’Диайе насочи с глава кълбото към Танко Дяков, но централният бранител на „заралии“ не успя да играе с кълбото, което напусна терена в аут.

Две минути след това бе отсъдена втора дузпа за „Берое“, след като Радослав Соболевски задържа Танко Дяков в наказателното поле. Георги Костадинов се нагърби с изпълнението на 11-метровия наказателен удар и бе точен от бялата точка за 3:2.

В 81-ата минута Салим Керкар пресече подаване в половината на гостите, напредна на скорост и потърси намиращия се ъгъла на пеналта Сергей Алексеев, който стреля оттам, но кълбото не намери рамката на вратата, преминавайки на сантиметри от десния страничен стълб.

В последната минута на редовното време Ерик Грендел стреля от дъгата на наказателното поле, но неуспешно.

Във вторник „Берое“ се изправя срещу втородивизионния грузински отбор на Сабуртало (Тбилиси) в последна контролна среща на лагера в Алания.

„Берое“ (Стара Загора) – „Гурник“ (Забже) 3:2
голмайстори: 1:0 Жуниор Мапуку (д) 22′, 2:0 Жуниор Мапуку 28′, 2:1 Мариуш Магейра (д) 47′, 2:2 Войчех Лучах 66′, 3:2 Георги Костадинов (д) 76′
„Берое“: 22. Благой Макенджиев – 8. Валдемар Боровский (46′ – 18. Атанас Зехиров), 6. Иво Иванов, 5. Танко Дяков, 28. Веселин Пенев (90′ – 15. Георги Динков) – 27. Игор Джоман, 70. Георги Костадинов (82′ – 11. Крис Гади) – 25. Савио Нсереко, 21. Елиаш (64′ – 4. Аласан Н’Диайе), 26. Салим Керкар (82′ – 7. Антон Огнянов) – 30. Жуниор Мапуку (62′ – 92. Сергей Алексеев); старши треньор: Петър Хубчев
„Гурник“: 1. Павелс Стейборс – 26. Адам Данч (72′ – 3. Мариуш Слодови), 2. Блажей Аугустин (72′ – 5. Олександър Шевелучин), 21. Мариуш Магейра (76′ – 22. Северин Ганцарчик), 11. Роман Гергел (80′ – 81. Роберт Йеж) – 6. Радослав Соболевски (85′ – Тайхман), 15. Ериг Грендел – 4. Рафал Косзник (46′ – 7. Рафал Курзава), 38. Бартош Иван (46′ – 13. Мацией Манка), 18. Лукаш Мадей (46′ – Алавердашвили) – 89. Войчех Лучах; старши треньор: Роберт Важиха
жълти картони: Ерик Грендел, Войчех Лучах [„Гурник“]
стадион: „Мили Егемлик“, Алания, Турция