Павел Колев: Банкрутирали личности атакуват БФС


Павел Колев: Банкрутирали личности атакуват БФС
Снимка: БГНЕС

4206 0

Павел Колев е роден през 1975 г. в София. Завършва НГДЕК "Константин-Кирил Философ" и СУ "Свети Климент Охридски", специалност "Психология". Специализира "Футболен мениджмънт" в IDHEAP в Лозана (Швейц). 13 г. работи като спортен журналист във в. "24 часа", а от 2009 г. става говорител на БФС. След успешното организиране на Евро 2015 за юноши до 17 г. в България, за което получихме похвали от УЕФА и всички страни финалисти, Павел Колев е назначен за заместник изпълнителен директор.

- Г-н Колев, отскоро сте заместник изпълнителен директор на БФС, с какво можете да бъдете полезен и какво бихте променили в управлението на българския футбол?

- Моето назначение е комплимент за гилдията на спортните журналисти в България, защото очевидно тя е способна да излъчва качествени хора. Футболът в световен мащаб се развива с бесни темпове и един от най-сериозните проблеми в България е, че нямаме подготвени мениджъри. Хора, които да знаят как да управляват бизнес процесите. От това страда най-вече клубният ни футбол, където отборите се управляват от "заслужили" деятели. Заслужили главно с това, че са играли футбол. Но това изобщо не е достатъчно. Бизнес управлението тотално липсва. Т.е. родните клубове са като къщичката на баба Яга - крепят се на един крак. Затова и куцукат. Във федерацията нещата са доста по-балансирани, защото под Изпълнителния комитет работи администрация, съставена от подготвени и образовани хора. Чисто организационно мога да бъда доста полезен и се надявам да успея да помогна.

- Защо решихте да се преквалифицирате от журналист в служител на футболния съюз?

- Преди 7 г. напуснах спортния отдел на "24 часа" с твърдото намерение да не се занимавам повече със спорт. Още тогава за мен беше очевидно, че не само футболът, но и целият ни спорт върви надолу поради гореспоменатите причини. У нас няма никакво значение какви са ти качествата и какво си постигнал. Решаващо е на кого си човек. Ако си пиеш ракията, образно казано, с точните хора, нещата ти се случват, даже да си най-големият некадърник и/или крадец. Е, в БФС не е така. В момента имаме един млад, сплотен и много качествен екип, който работи от сутрин до вечер. Покрай европейското за юноши хората не си виждаха семействата. Малката ми дъщеря, която е на година и половина, едва наскоро се научи да ми вика "тати". Преди това ме виждаше от дъжд на вятър, защото все бях на път между Бургас и Стара Загора.

- Какви са следващите ви задачи?

Не изпускай важна новина в света на българския футбол – последвай ни във Viber за най-актуалната информация, последни резултати и топ анализи!

- Чисто стратегически мисля по няколко важни задачи - как да помогнем допълнително на клубовете в работата им с децата и юношите, така че да ускорим изграждането на по-добри и конкурентни професионални футболисти и да повишим нивото на националните отбори. Търсим и алтернатива на Националния стадион "Васил Левски" за мачовете на "А" националния отбор, тъй като според мен има градове, където стадионите ще се пълнят за мачовете на България. Това е малко по-сложно и ще отнеме време. Заедно с колегата Неделчо Михайлов стартирахме програмата "Електронно първенство", която дигитализира изцяло процеса по администриране на първенствата в професионалния футбол и документооборота - доклади, решения на комисии и т.н. Сега всичко е на сървър в електронен формат и е много лесно да се провери кой какво е писал, поправял и кога. Следващата ми амбиция е да направим CRM система за управление на проектите, от която ще може да се следи всеки служител във федерацията как движи своята част от даден проект, дали е в срок, за какво точно отговаря и много други неща, които в момента ги няма. А все пак сме XXI век.

- Бяхте директор на европейското първенство до 17 г., което премина с огромен успех. Какво спечели България от този турнир?

- Огромен престиж, най-вече в европейски мащаб. Бургас и регионът, които изнесоха тежестта на турнира, получиха чисто нови футболни терени. Типично по български обаче сега има проблем с тяхната поддръжка, защото собствеността на стадион "Черноморец" е така уредена, че на практика никой не иска да инвестира там. БФС изгради 3 прекрасни терена, както и съблекални на обща стойност над 750 000 лв. Дано всичко това не бъде съсипано от безстопанственост с времето. Европейското първенство за юноши показа едно много важно нещо - когато държавата, местната власт и федерацията заработят в синхрон и в една посока, всичко е възможно. Това е пътят. Всички проблеми на футбола могат да се решат много лесно, ако се действа по този начин.

- Има ли БФС амбиции и възможности да организира по-голям форум?

- Сами ще ни е трудно, но след време, ако държавата прецени, че стратегически й е важно да промотира футбола сред децата и младите, може да стане. Все още чакам статистиката от проучването за влиянието на европейското първенство за юноши до 17 г. върху ръста на децата, желаещи да тренират футбол. Сигурен съм, че процентът ще е по-висок благодарение на турнира.

- Съгласен ли сте с президента Борислав Михайлов, че футболният съюз няма вина за тежкото състоянието на клубовете и националния отбор? Наистина ли сте безгрешни?

- Не си спомням Михайлов да е казвал някога, че сме безгрешни. Такива няма. Обаче да се хвърля цялата вина върху федерацията е твърде удобно и доста безсмислено. Първо, всички казват: "Нищо не правите", но никой не казва какво трябва да се направи. Второ, ние правим много - облекчаваме клубовете финансово в първенствата за деца и юноши, като плащаме съдийски такси и наеми на терени. Абсолютна манипулация е, че федерацията събира глоби от клубовете, за да си върже бюджета. Като процент от бюджета тези средства са незначителни и по разпореждане на президента те се връщат обратно при клубовете. През последните две години БФС раздаде на всеки от отборите в "Б" група по 10 000 лв. за детско-юношеските им школи от събраните глоби.

- Как се финансира БФС, има ли дългове и какви са приходите?

- БФС няма дългове. Приходите са по линия на ФИФА, УЕФА и спонсори. БФС не само че не е получавал държавни средства досега, но дори си плаща наем, за да организира мачовете на националния отбор на Националния стадион "Васил Левски", както и за младежкия отбор, който сега пътува из страната за европейските квалификации. Не са много страните, в които националният отбор плаща, за да играе мачовете си на националния стадион.

- Вие сте делегат на УЕФА, колко българи работят за европейската футболна централа?

- Над 15 и това е много сериозно лоби. Неслучайно влязохме в историята преди 2 г., когато ЦСКА се отказа от участие в Лига Европа в деня на жребия и само благодарение на намесата на Борислав Михайлов като член на Изпълкома на мястото на "червените" влезе "Ботев". А жребият се тегли с листче, на което пишеше BUL 3, тъй като ситуацията още се изясняваше. Това беше прецедент и след него УЕФА смени регламента и направи подобни неща невъзможни. Работата ми в УЕФА е свързана с организиране на мачове от европейските клубни турнири и квалификациите на националните отбори. Като делегат аз представлявам УЕФА на тези мачове и ръководя процеса. Това е безценен опит, както и работата ми в Комисията по статута и трансферите на футболисти.

- Ще има ли нови реформи в българския футбол, кои са основните проблеми?

- Трябва да се дава шанс на повече български футболисти. Ако политиката на клубовете е тотално в противоположната посока, тогава очевидно федерацията ще трябва да предприеме някакви регулаторни мерки. Това вече се случва. Правилото за 21-годишен футболист в титулярния състав на всеки отбор от "А" група вече дава резултат. Вижте представянето на младежкия национален отбор. Това не е случайно.

- Да очакваме ли смяна на националния селекционер след поредните провалени квалификации?

- Този въпрос не стои на дневен ред. Квалификациите още не са завършили, а и шансовете ни за класиране бяха илюзорни още преди Петев да поеме националния отбор. Атаката срещу Ивайло Петев се провежда на доста ниско ниво и включва лични обиди, което според мен не е редно. Младите ни треньори трябва да получават повече уважение, когато са доказали, че имат качества. Иначе ще стане като със Станимир Стоилов - оплюхме го тук, а той вкара отбор от Казахстан в Шампионската лига. Една от причините Димитър Бербатов да се откаже от националния отбор се крие именно в отношението към него. България ще тръгне напред, когато се научим на толерантност. Ролята на националния селекционер е доста ограничена. Без значение кой е той, изборът му на качествени футболисти не е голям. А когато няма и силни характери, тогава вече става още по-зле. Но това е период, който ще отмине. Ще дойдат млади момчета, някои от по-старите ще останат в отбора, за да ги поведат, и съм сигурен, че се задават по-добри дни. Но трябва много да се работи.

- Удачен ли е вариантът с чужденец?

- В момента не. Какъв е смисълът да отделиш бюджет за заплата на чужденец, като нямаш достатъчно качествени играчи. По-добре тези средства да се инвестират в работата с деца и юноши, в образованието на нашите треньори. Скоро тази инвестиция ще се възвърне.

- Докъде стигна строежът на базата на националния отбор?

- Строежът се движи по план. Въпрос на месеци е да направим официално откриване на този "Дом на футбола". Това е едно от най-хубавите неща, които са се случвали в нашия спорт като инфраструктура. Най-талантливите млади български футболисти ще получат възможността да се готвят при наистина европейски условия, при това с инвестиция, осигурена изцяло от ФИФА и УЕФА.

- Пропадна ли окончателно идеята за нов национален стадион?

- Според мен България има нужда от нов стадион. Който да е построен в модерните тенденции, така че да дава сигурност и безопасност, всички удобства на феновете и в същото време да може да работи пълноценно 365 дни в годината, а не само когато има мач. Това е сложна материя, но от един такъв проект могат да се изкарват много пари и тогава би имало смисъл да се направят и скъпи билети, защото хората наистина ще виждат за какво плащат.

- Виждате ли алтернатива на управлението на Борислав Михайлов? Феновете все по-яростно атакуват БФС.

- Алтернативата не е само конкретна личност, а се състои от идеи. Срещу БФС се води агресивна кампания, но тя се подема от едни и същи банкрутирали личности, които се появяват винаги когато националният отбор загуби мач или някой съдия не отсъди дузпа. И дотам. Няма сблъсък на идеи, няма конкретни предложения за промени. Иначе футболните фенове имат всички основания да бъдат недоволни и от БФС, защото играта у нас не е на това ниво, на което те искат да я виждат. Но федерацията е само брънка в една много дълга и сложна верига, която трябва да сработи, за да тръгнат нещата в правилната посока.

- Автор сте на биографичния роман за Наско Сираков. Кога ще излезе втората част и какво да очакваме от нея?

- Надявам се идната пролет да е на пазара. Очаквайте изненади.

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ЦСКА

В мач с 6 гола: Да вкараш с ЦСКА срещу Атлетико Мадрид на 34 години (ВИДЕО)

Най-възрастният голмайстор в историята на ЦСКА е Тодор Янчев, който на 37 години, 4 месеца и 10 дни се разписва...

Реклама
Най-четени новини

виж всички