Капитулация за ЦСКА във Варна: Бивш "червен" голаджия дирижира класиката за Спартак (ВИДЕО)

Снимка: Lap.bg

795 0

Спартак Варна поднесе изненадата на третия кръг в Първа лига. "Соколите" постигнаха класически успех с 3:0 над ЦСКА у дома в морската столица на България. Варненци играха наистина доминиращ футбол и не оставиха много шансове на съперника.

Героят за домакините определено бе бившият играч на ЦСКА - Ахмед Ахмедов. Нападателят на Спартак Варна вкара два гола - в 13' и 39-ата минута, като пропусна няколко чисти положения. Класическото 3:0 пък бе оформено след автогол на Иван Дюлгеров, при който топката срещна гредата, а след това се отби в гърба му и порази мрежата.

За последно ЦСКА получи 3 гола във вратата си като гост на Лудогорец през изминалия сезон (2023/24), при успех на шампионите с 3:1 на "Хювефарма Арена".

С победата Спартак Варна се изкачва до второто място с актив от 7 точки и му предстои мач със Славия. ЦСКА пък е на десетото място с 3 пункта на сметката си и ще мери сили с ЦСКА 1948 в следващия кръг.

ЦСКА бе разбит от Спартак Варна

Двубоят във Варна започна с натиск на гостите, но Спартак Вн направи добра контраатака във втората минута, при която Ахмед Ахмедов получи топката на границата на наказателното поле, завъртя се и стреля, но Иван Дюлгеров внимаваше и спаси. В 13' се стигна до нов шанс за "соколите". Ахмед Ахмедов се пребори с Християн Петров и стреля, но Дюлгеров спаси. Само минута по-късно се откри нов шанс пред бившия "червен" футболист, който този път не сбърка и реализира от третия си удар.

Не изпускай важна новина в света на българския футбол – последвай ни във Viber за най-актуалната информация, последни резултати и топ анализи!

В 21-ата минута Дюлгеров направи великолепно двойно спасяване, като първо спаси с една ръка опит за прехвърлящ удар на останалия сам срещу него Ахмедов, а секунди след това изчисти силен шут по диагонала на Ромееш Ивей! Шест минути след това домакините разиграха добре в центъра, след което топката стигна до Антонио Вутов, който изведе Ахмед Ахмедов на стрелкова позиция, но ударът на голмайстора завърши с топка в левия страничен стълб!

В 39-ата минута се стигна до светкавична контраатака за "соколите". Ромееш Ивей пусна топката към Ахмед Ахмедов, който стреля в близкия ъгъл и този път наказа Дюлгеров за втори път. До края на първата част никой от двата тима не поемаше рискове и играта бе доста спокойна.

След почивката Стипич направи цели 4 смени. В игра се появиха Матиас Фаетон, Джейсън Локило, Браян Кордоба и Иван Турицов. Играта напуснаха Тобиас Хайнц, Улаус Скаршем, Станислав Шопов и Сейни Санянг. В 56-ата минута Тибо Вион стигна до дълго диагонално подаване в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Величков.

В 59-ата минута тимът от морската столица направи резултата класически. Филип Лесняк стреля от дистанция, топката срещна страничния стълб, след това рикошира в гърба на Иван Дюлгеров и се озова в собствената му врата - автогол. В 70' удар на Ивей бе спасен от Иван Дюлгеров, но стана ясно, че нападателят на "соколите" е в засада.

В 76-ата минута Александър Томаш извърши принудителна смяна. Мартин Величков бе изнесен на носилка и на негово място се появи резервния страж на Спартак - Никола Виденов. В 83-ата минута ЦСКА стигна до едва втория си точен удар в мача, като го отправи Георги Чорбаджийски с глава, но не затрудни влезлия като резерва на вратата Никола Виденов.

Стартови състави

Спартак Вн: 76. Мартин Величков, 4. Франьо Пърце, 5. Йоан Бауренски, 6. Александър Цветков, 8. Филип Лесняк, 14. Ромееш Ивей, 16. Кристиан Илич, 21. Па Конате, 29. Ахмед Ахмедов, 39. Антонио Вутов, 44. Ангел Грънчов (К)

ЦСКА: 25. Иван Дюлгеров, 3. Сейни Санянг, 4. Християн Петров, 5. Лумбард Делова, 15. Тибо Вион, 26. Марселино Кареасо, 8. Станислав Шопов, 10. Джонатан Линдсет (К), 14. Тобиас Хайнц, 7. Улаус Скаршем, 16. Георги Чорбаджийски

Преди мача

Спартак Варна победи Хебър като гост в първия кръг с 2:0 и последва реми в Бистрица 2:2. За последно през сезон 2022/23 - "соколите" загубиха двата си мача от ЦСКА с 0:1. Този във Варна обаче бе много измъчен и Дауда Бамба вкара единственото попадение.

"Армейците" досега загубиха гостуването си на Лудогорец с 0:1 и победиха Хебър с 3:1. Днес се очаква официален дебют да направи последното ново попълнение - Джейсън Локило.

Това ще бъда 88-а среща между Спартак и ЦСКА. Дори във Варна "червените" имат огромна доминация. "Армейците" разполагат с 26 победи, 13 равенства и едва 4 загуби на "Коритото".

Най-честият резултат е 2:1 за ЦСКА. Той е постиган 13 пъти сред 69 победи, но за последно "червените" го оформят едва през 2001 г. във Варна.