СТАДИОН насред ПАРК - невъзможно ли е, или зад жалбите стои нещо друго?
13384 0
Понеделник сутрин феновете на ЦСКА се събудиха с една-единствена мисъл, а именно - разкри ли ръководството на "червените" най-после кога ще бъде последният мач на стадион "Българска армия" в този му вид.
Какво се случи?
Всички тръпнеха в очакване всеки момент голямата новина да стане факт. Вместо нея обаче, "армейците" получиха нов звучен шамар от поредния жалбоподавател. Малко след 13:30 часа във Фейсбук от клуба съобщиха, че влизането в сила на разрешителното за реконструкция на стадиона се отлага, а причината - оплакване от определен човек.
Така дългогодишните мъки на 31-кратните шампиони да се сдобият с нов дом продължават. Новината мигновено отекна в социалните мрежи, които бяха "заляти" от хиляди коментари. Повечето от тях призоваваха за протести, други - за по-крайни действия.
-
Тежко! Жалба отложи за неопределено време мечтата на "червена" България за нов стадион
Много неприятна новина съобщиха на феновете си от ЦСКА. Тя к...
виж още
Един запалянко дори успя за отрицателно време да намери човека, стоящ зад жалбите - Николай Веселинов, задавайки му на живо въпроса защо пречи. (ВИДЕО ОТ СРЕЩАТА)
Той не отговори с конкретика, намекна за правови нарушения. Какви обаче може да са те, след като ЦСКА получи разрешителни от абсолютно всички институции и то след години опити това да се случи?
Дълго време основен проблем пред евентуалната реконструкция на "Армията" бяха опасения за нарушения спрямо екологичната среда на парк Борисова градина. И до ден днешен в социалните мрежи публични личности заявяват категорично, че мястото на съоръжението изобщо не е там, това е прецедент и дори, че трябва да бъде преместено.
Истина ли е обаче това?
Краткият отговор е - не! Стадион "Българска армия" далеч не е единственото спортно съоръжение, намиращо се в паркова среда. Нещо повече - той е там преди изобщо паркът в познатия му днес вид да съществува.
Не само по света, но и в Европа има десетки подобни примери.
Стадион "Максимир" - Загреб, Хърватия
Да, в Хърватия, която често даваме за пример в почти всеки аспект, особено футбола, може. Стадион "Максимир", който е дом на местния гранд Динамо Загреб, се намира в прочутия парк "Максимир" - един от най-големите и красиви в страната.
"Лецигрунд" - Цюрих, Швейцария
Стадион "Лецигрунд" е локализиран в най-големия по население град в Швейцария - Цюрих. Той е обграден от парк "Лецигрунд", който представлява страхотно, поддържано място за отдих и "дом" на хиляди запалянковци през уикенда. За Швейцария, която е еталон на правосъдие, богатство и спокойствие, подобен казус няма.
"Ернст Хапел" - Виена, Австрия
Най-големият стадион в Австрия, с капацитет от близо 51 000 зрители, се намира в местния парк Пратер. Приема мачове както на националния отбор, така и от евротурнирите.
Други
Това са само малко от примерите за стадиони, "обитаващи" паркови зони в Европа. Такива още са "Дойче банк Парк“ (Франкфурт), "Ред Бул Арена“ (Лайпциг), стадион "Краснодар“ (Краснодар), "Мерцедес Бенц Арена“ (Щутгарт), "АВД Арена“ (Хановер), "Арена Панатал“ (Куяба), "Везерщадион“ (Бремен) и много други.
Е, България далеч не превъзхожда държави като Германия, Швейцария, Австрия и Хърватия в почти всяко едно отношение, но пред себе си има примери.Много примери. Те сочат, че начин страната ни да разполага с бижу, вместо с развалина, в центъра на своята столица, има. Разбира се, ако паркът изобщо е реалният проблем.
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари