През сълзи от кошмар и щастие - Роналдо и Португалия додрапаха до 1/4-финалите на Европейското по футбол 2024 (ВИДЕО)

9533 0

Португалия успя да се класира по всевъзможно най-драматичния и неочакван начин за 1/4-финалите на Европейското първенство по футбол 2024! "Мореплавателите" елиминираха аутсайдера Словения с 3:0 след изпълнение на дузпи.

39-годишната легенда на световния футбол се превърна в "частичния" грешник за "мореплавателите". Капитанът пропиля четири статични положения, а от началото на турнира натрупа 16 пропуска

Окончателният крах за Кристиано Роналдо бе в 105-ата минута, когато пропусна и от бялата точка след 0:0 в редовното време. Тогава легендата се разплака и на почивката между продълженията беше успокояван от съотборниците си.

Нападателят на Ал Насър успя частично да се реабилитира с попадението си от първия наказателен удар, с който Португалия поведе. Португалия бе безпогрешна и с точните изпълнения на Фернандеш и Силва заслужи продължаването си.

РОналдо вкара втория опит

Междувременно в герой за победителите се превърна Диого Коща с трите поредни спасявания при опитите на Иличич, Балковец и Вербич. Словения също може да съжалява, защото имаше своите две чисти положения, пропиляни от Шешко.

Кристиано Роналдо и компания биват очаквани от Франция в следващия кръг, след като и "петлите" измъчено елиминираха Белгия по-рано в понеделник. Въпросния 1/4-финал ще може да проследите като всяка друга среща от Евро 2024 НА ЖИВО със SportLive.bg!

Първо полувреме

До 20-ата минута очакванията за Португалия - Словения се сбъдваха и "мореплавателите" държаха инициативата. Словенците контролираха топката през 28% от времето, което дори е под средния им процент до този момент - 32,6.

Възпитаниците на Мартинес най-вече стигаха до голово положение след центриране от фланга, като на два пъти Роналдо се размина с високата топка. Толкова бяха общо и създадените голови положения.

След половин час игра Роналдо получи възможност да стреля директно от фал пред наказателното поле, но последвалият удар премина близо над напречната греда.

Едва в заключителните минути на първата част Словения погледна към вратата на съперника, така че символичните гости завършиха полувремето с един точен удар. "Мореплавателите" отговориха със страхотен удар на Палиня, но той премина около левия странитен стълб.

Второ полувреме

В 55' Роналдо повтори изпълнението си от първия половин час, но смени метода и този път с прав удар прати топката покрай стената в ъгъла на Облак. Стражът на Атлетико Мадрид се справи с опита.

След час игра феновете видяха най-големия пропуск в понеделник вечер. Той бе сътворен от Бенямин Шешко, който бе изведен в дълбочина и размина на спринт Пепе. Словенецът се прецели, но последвалият удар бе крайно неточен и Коща дори не се намеси.

Към началото на заключителните 10 минути от редовното време португалците останаха инициаторите и през второт полувреме при контрол на топката от 67%. Роналдо получи още няколко статични положения, които пропиля самосиндикално и чистите положения липсваха.

В последната минута Роналдо се оказа очи в очи с Облак след страхотно извеждащо подаване, но легендата сътвори 16-ия си пропуск на Евро 2024.

Първо продължения

Португалците изпитаха трудности в началото на първото продължение, когато две атаки на словенците достигнаха до наказателното поле на Коща. Стражът не се наложи да се намесва, но "мореплавателите" останаха далеч от Облак.

В 102-ата минута резервата Диого Жота се строполи в наказателното поле след контакт в Дъркушич при нападение на скорост. Футболистът на Ливърпул потърси контакта, а в реално време Орсато бе категоричен, че има нарушение.

С изпълнението се нагърби Кристиано Роналдо, който стреля в долния десен ъгъл, а Облак спаси!

Второ продължение

След драмата в последната минута от първото продължение отборите опитаха да са крайно внимателни в действията си. 10 минути по-късно Шешко отново се справи с Пепе след грешка на ветерана, но Коща спаси втори сигурен гол.

Последната ситуация се разигра пред вратата на Словения при корнер, но аутсайдерът още един път се справи и не остави шансове на "мореплавателите".

ДУЗПИ

0:0 - Първият опит бе за Словения, а Иличич застана зад топката. Диого Коща спаси в долния десен ъгъл.

1:0 - Кристиано Роналдо вкара от втория си опит тази вечер. Той опитва в левия ъгъл, противоположно на този през продълженията.

1:0 - Балковец избра ъгъла на Кристиано, но Коща разгада мислите му и спаси!

2:0 - Бруно Фернандеш също избра левия ъгъл, но не остави шансове на Ян Облак!

2:0 - Диого Коща спаси и третата дузпа, след като Вербич беше третият последователен футболист, избрал левия ъгъл.

3:0 - Бернардо Силва сложи край на спора с гол в долния десен ъгъл!

Стартови състави

Португалия: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 19. Нуно Мендеш – 8. Бруно Фернандеш, 6. Жоао Палиня, 23. Витиня – 10. Бернардо Силва, 7. Кристиано Роналдо (К), 17. Рафаел Леао;

Словения: 1. Ян Облак – 2. Жан Карничник, 21. Ваня Дъркушич, 6. Яка Бийол, 3. Юре Балковец – 20. Петар Стоянович, 22. Адам Гнежда Черин, 10. Тими Елшник, 17. Ян Млакар – 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямим Шешко;

Преди мача

Португалия има 2 загуби в последните си 5 срещи - 1:2 от Хърватия и 0:2 от Грузия. Словения няма загуба в последните си 5 мача, но има 4 равенства в тях - срещу България, Дания, Сърбия и Англия.

Досега селекциите нямат официална среща помежду си, но изиграха през пролетта първата си контрола. В Любляна домакините изненадващо победиха с 2:0, а Роналдо предизвика фурор с присъствието си.

Днес важният двубой ще пропусне Ерик Янжа заради натрупани жълти картони, докато "мореплавателите" са в пълен състав. Словенците са сред участниците на Евро 2024, които най-малко владеят топката - средно в 32,6% от времето.