Мръсната (и доходоносна) истина зад колана на Кубрат Пулев за "световен шампион на WBA"
43708 0
Кубрат Пулев е новият регулярен световен първенец на WBA. С впечатляващо представяне срещу Махмуд Чар Кобрата завоюва най-ценната си титла в кариерата при професионалистите, като на хартия може да се нарече "световен шампион". Но такъв ли е наистина?
Не трябва да отнемаме нищо от постигнатото от легендарния български боксьор на ринга, но мачът му с Махмуд Чар е много далеч от нивото на битките с Антъни Джошуа и Владимир Кличко. И е обидно да бъдат поставяни наравно - както за самия Кубрат, така и за бокса като спорт.
Sportlive.bg обеща да представи цялата идея зад съществуването на пояса на така наречения "световен шампион на WBA". И тя е много проста - всичко е за пари и влияние (четете в следващите редове).
Не един, не два, а три колана за шампион
Въпреки че WBA е най-старата боксова федерация, реномето ѝ пострада много сериозно в последните 10-15 години. И основната причина за това е фактът, че тази федерация има не един, не двама, а трима шампиони!
Основният шампион на Световната боксова асоциация е Олександър Усик. Той държи колана за "супер шампион", който е най-важен за федерацията и един от 4-те основни в бокса (бел.ред. - другите са на IBF, WBC, WBO).
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
WBA обаче има още двама шампиони - "световен шампион", който е Кубрат Пулев. И "златен шампион", който е Майкъл Хънтър от САЩ. Двете титли, поне по документи, са основни за федерацията, но тяхното наличие и до ден-днешен е абсолютно безумие за цялата боксова общественост.
Оправданието на WBA за създаването на "регулярната" титла се крие в доминацията на Владимир Кличко и през 2011 година асоциацията създава втория пояс, за да може да продължи да организира битки. На няколко пъти е планирано коланът да бъде изваден от употреба, но засега остава, а причината, за съжаление, е тривиална - пари.
Какво печели WBA от наличието на 3 титли?
Докато другите основни федерации имат "междинен" / "временен" шампион, с което да излъчат претендент за основната титла, от WBA поемат в друга посока, създавайки не един, а два допълнителни колана.
Причината за това се крие във финансовите облаги, които федерацията получава под формата на такси и плащания, които се събират при организация на бой за една от 3-те титли - супер, световна и златна.
Организацията на "елиминаторен" двубой за определяне на следващия претендент за "супер титлата", както и за различните интернационални и интерконтинентални титли, носи много по-малко пари, отколкото ако битката е за световната/златната титла.
Какво печели WBA от регулярния пояс?
Всеки двубой, който е за една от трите титли, носи много сериозни финансови постъпления за федерацията. В следващите редове можете да се запознаете с параметрите, които биват плащани за "световен" и (до голяма степен) "супер" шампион. Извадените цифри са съобразени с боя Пулев - Чар:
- Промоутърска такса за организация - 25 000 долара
- Специална разрешително за организация - 25 000 долара
- Такса участие на бойци - 3% от прихода на боксьора (до 250 000 долара)
- Лиценз за промоутъра - 6 000 долара (ако не е платен предварително)
- Лиценз за мениджър - 1200 долара
- Колан за шампиона - 3 500 долара
- Застраховка - 3 000 долара
- Такса "участие в търг" за определяне на промоутър - 15 000 долара
- Съдийски такси - 5 400 долара
Всички данни са взети от официалния сайт на WBA.
Особено впечатление правят таксите по 25 000 долара за организация, както и парите, които от WBA събират от боксьорите. В случая на мача Пулев - Чар, те прибират 39 000 долара от сумата, която е отредена за вече бившия световен шампион.
За сравнение, ако мачът е просто "елиминаторен", таксите се определят не по категория, а по това колко са парите, които ще бъдат заплатени на двамата боксьори. Тоест, "промоутърска такса за участие" при Пулев - Чар щеше да е 9 000 долара. В този случай отпада и плащането за "специално разрешително", както и това за изработване на шампионски колан.
Ако битките са в графа "континентална" или "интерконтинентална", таксите също са по-ниски в сравнение с боевете за "супер шампион" и "световен шампион".
Накратко - ако двубоят Пулев - Чар беше "елиминация" за определяне на претендент за титлата на Олександър Усик, от WBA щяха да съберат над 40% по-малко пари под формата на такси и разрешителни.
Следователно, ако Пулев - Чар беше елиминация, организаторът щеше да плати 2 пъти по-малко такси, а WBA да прибере в пъти по-ниска сума - ето и как изглежда това:
Кубрат Пулев е 7-мият носител на "регулярната" световна титла, като за нея има изиграни около 15 битки от 2011 година насам. За "златната титла", която е третостепенна титла, информацията е още по-оскъдна, но таксите отново са по-високи, отколкото за по-ниско класираните титли на федерацията.
WBA и загубеното доверие от боксовата общественост
Докато останалите федерации имат елиминационни двубои и междинни шампиони, наличието на 3 шампионски колана от страна на WBA е обект на сериозни подигравки в боксовите среди. Включително след победата на Пулев, в световен мащаб си задават въпроса "световен шампион на какво", предвид факта, че "де факто" титлата е в ръцете на Олександър Усик.
Отдавна има движение в бокса да се намалят броя на коланите, а дори броят на федерациите. Един от най-гласните противници на федерациите и безбройните колани за "световен шампион" е един от най-великите боксьори в историята - Флойд Мейуедър.
"Трябва да разчистим бокса от тези неща. Няма такова нещо като "супер шампион". Вие просто грабите от всички тези боксьори, заради всички допълнителни такси, които налагате", каза Мейуедър през 2020 година и до ден-днешен думите му отекват в боксовите среди. Интересен факт е, че тогава думите му са изречени по време на събитие под егидата на WBA.
Самият пояс е обект на подигравки от страна на феновете, защото освен второстепенен, е и рестриктивен. Притежателят на "регулярната" световна титла не може да се бие със световните шампиони на IBF, WBC и WBO, защото останалите федерации не разпознават този пояс като равен на техните. Притежателят му няма да получи предложение да се бие за нито една от титлите на останалите 3 федерации.
Ще направи ли WBA най-накрая промяна заради Кубрат Пулев?
От 7-те "регулярни" шампиони само двама са получавали шанс да се бият за "супер световната титла" на WBA. Това са Александър Поветкин и Даниел Дюбоа. Има обаче едно голямо НО...
Нито един от двамата не получава директно битката за "супер шампион". Поветкин защитава титлата си цели 4 пъти преди да получи шанс да се изправи срещу Владимир Кличко. Даниел Дюбоа печели титлата, но също преминава през една защита преди да получи шанс да се бие с Олександър Усик.
Изводът е ясен - поясът може и да доведе до сблъсък за "супер шампион" с основния шампион на WBA, но всъщност по-ценно за федерацията е да се организират защити на пояса и да влизат допълнителни приходи в касата.
Логичният въпрос, който изниква, е: Ще се бие ли Пулев директно за основната титла за WBA? Историята показва, че това е изключено. Но WBA иска да си върне позагубените престиж и тежест и може да нареди такъв бой. Както каза мениджърът на Олександър Усик - победителят от Пулев - Чар става 100% претендент за титлата на украинеца. Предстои да разберем дали думите му ще се материализират във факт.
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари