България е на финал на Европейската златна лига по волейбол!

Снимка: LAP.BG

3829 0

Националният отбор на България стигна до финала на Европейската златна лига по волейбол, след като "лъвиците" опустошиха Чехия с 3:0 (25:13, 25:23, 25:19) и ще играят за златото срещу Хърватия!

Началото на първия гейм бе отлично за българските момичета, които бързо поведоха с 3:0 след силна атака на Емилия Димитрова, страхотна блокада на Христина Вучкова и невероятна изява на либерото Жана Тодорова. Разликата нарасна до 8:3 след успешна атака на капитанката Елица Василева и грешка при мрежата на чешкините. Преднината на България стана 11:5 след страхотна контра на Вучкова. Двата тима продължиха равностойно до 16:10 след нова атака на Емилия Димитрова и успешен блок на Нася Димитрова. Резултатът набъбна до 21:12 след нов блок на Нася Димитрова последвана от страхотна блокада и силна атака на Елица Василева. В крайна сметка България спокойно спечели гейма с разгромното 25:13 след блок и контра на Нася Димитрова.

Втората част започна още по-добре за българските "лъвици", които дръпнаха с 5:0 след серия от отлични сервиси на Гергана Димитрова. Чехия успя да изравни до 6:6 след 4 блока на Ева Ходанова и грешка в атака на Емилия Димитрова, което накара Иван Петков да вземе тайм-аут. Това помогна и България отново поведе с 8:6 след атака на Елица Василева и отлична изява при мрежата на разпределителката Лора Китипова. Чехия обаче отново стигна до равенство при 8:8, след което двата тима заиграха равностойно до 13:13. България си върна предимство при 15:13 след две страхотни блокади на Елица Василева и Христина Вучкова. България запази преднината си до 21:19 след силна атака на влязлата като резерва Мирослава Паскова. Чехия стигна до ново равенство при 22:22 след успешна атака на Андреа Косаньова и контра на Вероника Трънкова, което принуди Иван Петков да използва второто си прекъсване. България измъкна гейма с минималното 25:23 след мощна атака на Елица Василева и ас на Емилия Димитрова.

След равностойното начало на третия гейм България дръпна със 7:3 след две успешни атаки от втора линия на Гергана Димитрова и блокади на Нася Димитрова и Елица Василева. Емилия Димитрова продължи с отличните си сервиси, а разликата нарасна до 10:3. Българките продължиха да играят стабилно и задържаха преднината си до 16:9 след атака на Елица Василева и грешка на чешкините. Оттам насетне чехкините вече нямаха сили да оспорват надмощието на България и капитулираха след 25:19 в последния гейм.