Весела Лечева: Българският спорт е незаслужено ощетяван


Весела Лечева: Българският спорт е незаслужено ощетяван
Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

1853 0

Служебният министър на младежта и спорта Весела Лечева беше специален гост в студиото на "Арена спорт" по БНТ. Тя коментира някои от най-важните теми, свързани с бъдещето на българския спорт.

Двукратната сребърна медалистка от Олимпийски игри коментира изграждането на "Арена Бургас", заявявайки, че до момента държавата е отпуснала 65 милиона за проекта:

"Това е една осемгодишна сага. Има една българска поговорка "Пет пъти мери, веднъж режи". Всичко е започнало с идеята за малка многофункционална зала, която да задоволява интересите на община "Бургас". След смяната на ръководства и екипи обаче е било решено да се изгради едно огромно спортно съоръжение, без да е било съобразено с възможностите и дали изобщо е било необходимо подобна зала. Има подписани доста допълнителни споразумения, допълнителни финансирания.

Смятам, че би било недобросъвестно да отпуснем допълните 7,5 милиона лева за доизграждане, защото досегашните разходи са близо 65 милиона. Едно подобно съоръжение не трябва да остава незавършено, но това не трябва да бъде за сметка на българския данъкоплатец. Смятам, че ангажиментите, които са поети трябва да бъдат изпълнени, както са били приети и да бъдат съобразени с отпуснатите средства. Отпускането на допълнителни средства, на този етап, би било недобросъвестно".

Лечева изрази мнението си, че българският спорт е бил незаслужено ощетяван откъм бюджет през последните няколко години:

Интересен ли ви беше този материал? Ако да – последвайте ни във Viber за още пикантни новини около спорта!

"Водя диалог с всички федерации. Бюджетът за спорт в България, който се е отделя е 0,09% от БВП за страната. Това е най-ниският бюджет сред страните в Европейския съюз. Политиката относно българския спорт трябва да бъде напълно различна.

Българският спорт получи рекорден бюджет за тази година, но трябва да гледаме спрямо останалите страни в ЕС. В Румъния за спортния бюджет се отделя 0,2% от БВП. Смятам, че българският спорт незаслужено е ощетяван. Федерациите имат нужда от средства, за да разполагат с модерни технологии и инфраструктура.

"Където има междуличностни напрежения, винаги се стига до съд. Това не е най-доброто за спорта, защото страдат състезатели и треньори. Губи се време и енергия. В подобни моменти е много трудно да се води диалог. Считам, че всички документи трябва да бъдат разгледани много внимателно, за да бъде взето най-правилното и справедливо решение.

Много се радвам, че има сериозен подем във вдигането на тежести. Тя бяха изпаднали в една много тежка ситуация. В момента обаче това, което ги спира са именно тези междуличностни проблеми. Ако са изчерпани възможностите за диалог, то ние трябва да убедим състезателите и треньорите да се явят на следващите състезания, защото те служат и като квалификации за Олимпийските игри", коментира конфликтите във Федерацията по вдигане на тежести. 

 Накрая служебният министър на младежта и спорта даде оценка за развитието на спорта у нас през последните малко повече от 10 години:

"Доста се инвестира в спортна инфраструктура. Изградиха се зали, ремонтираха се много от съоръженията. За съжаление, все още сме в дефицит спрямо материално-техническата база. Липсват и кварталните спортни площадки, които да бъдат на една ръка разстояния от всеки желаещ да тренира".

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ЦСКА

Зюмюр Бютучи от ЦСКА разгневява Ралф Рангник, баща си и... себе си с решение да напусне РБ Залцбург

Eдно от летните попълнения на ЦСКА - Зюмюр Бютичи, има нещо, за което съжалява в кариерата си дотук. И то е, че...

Реклама
Най-четени новини

виж всички