Три поредни травми, които застрашават кариерата на един от обещаващите таланти на „Лудогорец“ се превръщат в повод футболната академия да направи истинска революция в подготовката на своите спортисти. Д-р Якимов, спортен лекар в екипа на разградския тим, и неговите колеги правят стъпка встрани от обичайния план и се доверяват на генетиката, за да разберат на какво се дължат контузиите на младия футболист и как могат да им противодействат. Резултатът е 1:0 в полза на генетиката ─ „Лудогорец“ се превръща в първия футболен отбор у нас, който вкарва ДНК базиран подход в грижата за своите състезатели и успява да постигне реални, видими на терена резултати.
Следвайки високо персонализиран хранителен и тренировъчен режим, назначен с помощта на ДНК-базираната програма Athlete Passport на биотехнологичната компания Re:Gena, младият футболист успява да стои далеч от травмите вече година и половина – немислимо преди това постижение. Освен това е в отлична физическа форма, чувства се добре, а възможностите и постиженията му на игрището са по-впечатляващи от всякога. Какви са стъпките, които са довели до тази положителна промяна – разказва самият д-р Якимов.
Какво ново и ценно научихте от генетичното изследване в ДНК базираната програма за потенциала и рисковете, пред които е изправен младият атлет?
Анализът ни показа кои са рисковите зони за травматизъм в тялото на състезателя, като бяха посочени конкретни мускулни групи, ахилесово сухожилие и костна система. Като рискова беше определена и зоната, която получи травмиране на три пъти за около пет месеца. Това ни даде много конкретна посока за работата ни в перспектива.
Генетичният анализ показа и нуждата от поддържане на мускулатурата в двете посоки – чрез работа за издръжливост и чрез работа за взривна сила. Това означава, че момчето е междинен тип и при него няма доминиране на влакна за издръжливост или бързина. Съобразихме се с това и направихме промени с цел да поддържаме и двете качества в мачов сезон, вместо по време на подготовка да залагаме на базова работа, която после в период на мачове да остава на заден план.
Изключително полезно беше това, което генетичният анализ ни даде като информация по отношение на храненето. Тъй като момчето е изключително съвестен футболист и в случая не сме имали проблем, свързан с употребата на вредни храни и напитки. Благодарение на резултатите от ДНК теста включен в Athlete Passport обаче видяхме много ценни детайли – за необходимостта от повишен прием на протеини, омега-3 и омега-6 мастни киселини, холин, антиоксиданти и много други. Това изключително много улесни храненето на момчето – както в лагерни, така и в домашни условия.
Интересен ли ви беше този материал? Ако да – последвайте ни във Viber за още пикантни новини около спорта!
ДНК-базираната програма Athlete Passport е в полза на професионални спортисти (включително деца и младежи), които искат да подобрят спортните си резултати, да намалят риска от травми и да удължат спортната си кариера. Резултатите от него са валидни за цял живот и включват конкретни насоки за високоефективен персонализиран хранителен и тренировъчен режим. В програмата са включени и консултации с експерти в сферата на генетиката и храненето, както и консултация за треньорите на атлета. Услугата покрива ключови за атлетите генетични фактори за:
установяване на спортния потенциал;
оптимизиране на тренировъчния режим;
персонализация на хранителния режим;
превенция на травми;
подобряване на възстановяването след тренировка.
Изненадаха ли Ви резултатите му или по-скоро потвърдиха Вашите наблюдения?
За мен като спортен лекар беше изненадваща препоръката по време на спортен мач да приема повече протеини. Стандартно по време на мач се приемат повече въглехидрати. Решихме да последваме насоката от генетичния доклад и му осигурихме протеини по време на мач – чрез шейкове, протеинови барове. Оказа се, че нашият футболист наистина се чувства по-добре, когато на полувремето приема такъв вид суплемент.
Много ни изненада и констатацията за висок болков праг, който е генетично заложен в момчето. Истината е, че той съобщи за трите травми, които получи, ден след мачовете, а характерът на травмите е такъв, че обичайно човек усеща болка в момента на получаване на травмата. В случая обаче, заради високия болков праг, съчетан с генетично показаната изключително висока морално-волева мотивация, момчето таксува травматичната болка като обичайно усилие по време на мач и съобщава за болка в най-обичайния смисъл на тази дума. Това ни даде обяснение защо и трите пъти той ни съобщи за травмите на следващия ден, а не по време на мача или веднага след него.
Учудваща беше и установената необходимост от по-продължителна разгрявка преди тренировка и преди мач. Направихме специална програма за него и това, че той започна да загрява около 10-15 минути повече от съотборниците си, много скоро се доказа като правилен подход. Тази промяна се оказа удачна спрямо неговите индивидуални нужди и той самият я отчете като положителна.
Какви резултати успяхте да постигнете, след като съобразихте грижата за спортиста с особеностите на неговия геном?
В рамките на една година – времето, в което нашият спортист спазва режима, направен според особеностите на неговия геном, той взима пълноценно участие в мачовете, няма травми, чувства се добре. Функционалните тестове и лабораторните изследвания, които му правим, показват нормални стойности на ключовите показатели и завишаване на функционалните възможности. Така че ние имаме и обективни доказателства, че програмата, по която той работи, е абсолютно ефективна.
Ние реализирахме на практика идеята на нашето ръководство, като използвахме иновация като генетичния анализ, за да персонализираме работата с отделни футболисти, така че да подобрим тяхното представяне. Задачата ни беше да потърсим потенциала там, откъдето може да бъде извлечен, и клубът абсолютно умишлено, премерено и целенасочено направи инвестицията в това изследване. Фактът, че това момче вече над една година няма никакви травми, показа, че генетичният анализ е дал отговори на въпросите, които са били поставени, и екипът, който работи с момчето, се е справил добре. Важно е също, че момчето се чувства изключително добре.
ГЛЕДАЙТЕ ИНТЕРВЮТО С Д-Р ИВАЙЛО ЯКИМОВ
Какви промени в тренировъчния режим на спортиста направихте на база на резултатите и препоръките от експертите, включени в процеса?
Това, което променихме при изследваното момче, е засилване на работата по проблемните зони – като подготовка преди натоварване, като ранно възстановяване след тренировка и мач. Например преди мач той излиза 10 минути преди отбора и прави общоразвиващи упражнения, бягане за аеробна зона, специфични упражнения с цел превенция. Също така след мач задължително прави разпускащо бягане и изключително дълбок стречинг.
Генетичният анализ показа, че той има по-забавено възстановяване след мач. Затова с треньорския екип решихме, че дори отборът да има някакво планирано занимание в деня след мача, на него ще му даваме пълна почивка. Освен това първата тренировка след мач няма да е твърде интензивна. Това сработи изключително добре и допринесе за това момчето да се чувства спокойно, че няма да започне седмицата с усещане за претоварване от мача преди два дни.
Какви промени направихте по отношение на храненето с оглед на данните от ДНК доклада?
Имахме два много дълги разговора с д-р Паскалева, нутригенетик в екипа на Re:Gena , в които се включихме аз, момчето и неговите родители. Д-р Паскалева ни даде практически насоки за това кое и как може да стане съобразно ежедневието на момчето. Взехме предвид това, че той е ученик, тренировките му са само следобяд и има по-специфично разписание. Съобразно това д-р Паскалева даде много конкретни назначения – като видове храни, типични за нашия начин на живот и пазар. Получихме и насоки от нея за това кое къде може да се намери, като впоследствие ние се свързахме и с производители на чисти храни на регионално ниво. Родителите също се включиха много активно в това отношение, участвайки в подбора и осигуряването на храна, част от която идваше от родното място на момчето. Заедно доказахме, че когато има желание, нещата могат да се случат на практика.
Какви цели ще преследвате заедно в перспектива?
Още когато получихме протокола с ДНК резултатите с екипа коментирахме, че ще има работа от непосредствено значение – тоест какво веднага трябва да направим – но ще има и задачи в дългосрочен план, които касаят най-вече профилактиката на травматизма и подобряването на функционалното ниво. Работим по една дългосрочна програма, която има обективни показатели.
Ние имаме набор от тестове – теренни, лабораторни, функционални – които провеждаме периодично и те ни показват как се развиват някои от най-важните функционални параметри за един спортист. Надграждането на резултатите при нашия футболист показва още един път, че генетичният анализ, претворен в практическа работа, дава положителни резултати. Мога да кажа, че функционалните показатели на момчето са на ниво елитен професионален мъжки футбол.
ПРОЧЕТЕТЕ ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ ТУК
Коментари