СП 2022: "Божията ръка" - моментът, който беляза футбола завинаги
2339 0
Няма човек, който не е чувал за Диего Марадона и "Божията ръка". Моментът, който остана завинаги в историята на футбола е част от Световното първенство по футбол през 1986 година в Мексико. Тогава, на четвъртфинал между Англия и бъдещия световен шампион - Аржентина, Марадона отбелязва гол с ръка, който е зачетен от съдиите, а по-късно самият футболист измисля названието, което всеки използва и до днес.
Историята на "Божията ръка"
На 23 юни двата отбора излизат за 1/4-финал на Мондиал 1986г. Два от фаворитите тогава се налага да играят много преди финала и зрителите не стават свидетели на нищо особено през първото полувреме. В 51 минута, обаче, всичко се обръща нагоре с краката.
Една случайно центрирана топка лети към наказателното поле на Англия. От някъде изкача именно дребния Марадона, а срещу него е с 20 сантиметра по-високия страж на британците - Питър Шилтън. Аржентинецът, обаче, изпреварва англичанинът и с лявата си ръка (свита в юмрук) праща топката в мрежата на съперника.
-
Скандалният първи триумф на Аржентина на Световното първенство през 1978
Световното първенство по футбол през 1978 година бива провед...
виж още
Футболистите на Англия протестират като луди, търсейки сметка от главния съдия, който след това прехвърли всичко на своя асистент - българинът Богдан Дочев. В край на сметка попадението остава, а минути по-късно отново Марадона минава цялата защита на британците като на парад и вкарва втори гол, който носи названието "Голът на века". "Трите лъва" успяват да върнат едно попадение, но нямат сили за повече и по този начин Аржентина печели срещата, а по късно и Световната титла.
Запитан след мача по какъв начин е отбелязал попадението, Марадона отговаря: "...малко с главата на Марадона и малко с Божията ръка", от където произлиза и името на гола.
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
-
Мит или реалност: Сипала ли е Аржентина упойващо вещество в бутилките на Бразилия на Мондиал 1990?
24 юни 1990 година остава като денят, на който се разиграва един от най-големите скандали в световни...
виж още
Признанието на Марадона и "символичното отмъщение"
Години след случката Диего Марадона определя събитието като "сладко отмъщение" срещу Великобритания, която през 1982 година атакува и превзема Фолклендските острови, които са окупирани от аржентинската армия. В резултат на нападението, над 600 южноамериканци губят животите си.
Все пак, в документалния филм за самия него, Марадона признава истината, казвайки: " Знаех, че това е моята ръка. Това не беше моят план, а действието се случи толкова бързо, че съдията на линията не ме видя да си вкарвам ръката. Реферът ме погледна и каза: „Гол“. Беше приятно усещане като някакво символично отмъщение срещу англичаните."
Последваща употреба на "Божията ръка" през годините
Ненаказаното попадение на Диего Марадона остава завинаги във времето, а след това има толкова много моменти от историята, които също се свързват с "Божията ръка":
В първия кръг на Световното първенство през 1990 г. между Аржентина и СССР , през първото полувреме и при равенство 0:0, съветска атака се проваля, тъй като Марадона пресича изстрела с "Божията ръка", без реферът да забележи.
По време на мач от първенството срещу Еспаньол на 9 юни 2007 г. Лионел Меси отбеляза гол, като се хвърля към топката и я преведе покрай вратаря с ръка по начин, подобен на гола на "Божията ръка" на Марадона.
Последните минути на реванша от плейофите за Световното първенство през 2010 г. между Ирландия и Франция. Уилям Галас отбеляза решаващия гол след асистенция на Тиери Анри, който донесе на Франция обща победа с 2:1 и класира "петлите" за Световното първенство. Споровете последваха незабавно, тъй като повторенията показаха, че Анри докосва топката с ръцете си моменти преди да подаде към Галас. Въпреки протестите от страна на ирландците, шведският рефер Мартин Хансон признава попадението. След края на мача спортни медии от цял свят дадоха на кръста на Хенри няколко прякора, вариращи от "Новата Божия ръка" до по-язвителния "Ръката на жабата", като последният се използва като обиден термин към французите.
Уругвайският футболист Луис Суарес неправомерно спря с ръка вероятен гол на ганаеца Доминик Адия в четвъртфиналите на Световното първенство по футбол през 2010 г. Суарес получи червения картон. На последвалата пресконференция нападателят каза, че го е направил с "Божията ръка".
По-рано през тази година, фланелката, която аржентинският футболист е носил в онзи ден, когато отбеляза "Голът на века" и измисли "Божията ръка", бе продадена за невероятните 7 милиона паунда на търг, а организаторите на Световното първенство в Катар обявиха, че тя ще бъде специално изложена за привържениците.
"Божията ръка" е тласък да се изобрети системата за видеонаблюдение (ВАР)
Този акт на Диего Марадона безспорно ще остане в световната футболна история още десетилетия, но и може да бъде определен за най-скандалният момент от Световни футболни финали. През изминалия Мондиал 2018 година в Русия бе направен дебюта на системата за видеонаблюдение и помощ към реферите на терен. Такъв ще има и на Световното първенство по футбол в Катар, като едва ли можем да очакваме подобни фрапантни грешки.
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари