Съмнения за подкупи и обвинения в корупция: Как Катар си извоюва Мондиал 2022?
3339 0
Когато държава с едва 11,5 хил. квадратни километра площ и малко под 3 млн. души население получи домакинството на най-големия футболен форум в света - Световното първенство по футбол, въпросите около това решение започват да никнат като гъби. Катар е най-малката страна домакин в близо вековната история на световните първенства, а освен това е първата такава от Арабския полуостров и едва втората на континента Азия. А като добавим и факта, че Катар никога не е участвала на световно първенство, тоест няма никакви футболни традиции, въпросите около домакинството на Мондиал 2022 стават двойно повече.
Каква е истината за избора на Катар за домакин на Световното първенство?
Предвид изброените факти едва ли има съмнение с какво Катар е успяла да убеди ФИФА, че е точният кандидат за домакин на световно първенство. И това са парите. Ако продължим да говорим с факти, то следва да споменем, че Катар похарчи рекордните 220 млрд. долара, за да проведе най-скъпото в историята световно първенство - над 60 пъти по-скъпо от Световното в ЮАР през 2010-а. Зад парите на Катар обаче се крие и тъмна страна: това е една от най-недемократичните държави в света, където равенството между половете е идилия, хомосексуалността е забранена, правата на човека нямат значение, а човешките животи не струват нищо. Как тогава ФИФА гласува доверие на такава страна?
Противоречивият избор на ФИФА
-
Мигранти, робство и смърт - на каква "цена" се провежда Мондиалът в Катар?
Когато на 2 декември 2010 г. в Цюрих Изпълнителният комитет ...
виж още
Датата 2 декември 2010 година ще остане завинаги като една от най-противоречивите в историята на световния футбол. На тази дата в Цюрих ФИФА решава да повери домакинството на Мондиал 2022 на Катар - ход, който е изненада за мнозина. Това решение ще повлече след себе си куп скандали, разтърсили из основи Международната футболна федерация, която и без това не се ползва с особено добро реноме. От съмнения за подкупи и купени гласове, през обвинения в тайни плащания и корупция, до арести на високопоставени служители във футбола...
Първите обвинения в корупция
Първите обвинения в корумпирания избор на Катар за домакин на световно първенство изникват през май 2011-а, когато се появяват съмнения за купен вот сред висшите служители на ФИФА. Замесва се името на катарския футболен благодетел Мохамед бин Хамам, бивш президент на Азиатската футболна конфедерация, за когото се твърди, че е бил в основата на купените гласове, спечелили домакинството на Катар. Съобщава се за плащания в общ размер от 5 млн. долара - твърдения, които Мохамед бин Хамам отрича. Впоследствие той получава доживотна забрана да се занимава с футбол, но обвиненията към него, по една или друга причина, остават без конкретни доказателства.
Вицепрезидент на ФИФА взел тлъст хонорар за избора на Катар
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
Три години по-късно в корупционния скандал около избора на Катар е замесено и първото голямо име - вицепрезидентът на ФИФА Джак Уорнър. Той е обвинен в това, че е получил 2 млн. долара от катарски фирми за "гладкото" протичане на изборния процес за домакин на световното. ФБР разследва Уорнър и неговите предполагаеми връзки с Катар. Впоследствие той е един от 11-те висши функционери на ФИФА, задържани заради съмнения в корупция около изборите на Русия и Катар за домакини на Мондиал 2018 и Мондиал 2022.
ФИФА се саморазследва за корупция
В Катар обаче виждат обвиненията в корупция като "завист" на страните, които не искат държавата да бъде домакин на световно първенство. Правителството на Катар е категорично, че строго наказва всякакви форми на подкупи и имат нулева толерантност към корупция. Успоредно с обвиненията в корупция от ФИФА започват разследване, което да установи дали действително кандидатурата на Катар е била плод на купен вот. Крайното разследване не води до съществен резултат, освен заключението, че на изборите за домакин на Мондиал 2022 Катар са "тествали правилата за поведение до краен предел", каквото и да значи това.
Арестът на Мишел Платини
През лятото на 2019-а идва и кулминацията около сагата с Катар, когато бившият президент на УЕФА е арестуван от френската полиция по подозрения, че е участвал в корупционни схеми около избора на арабската страна за домакин на Мондиала. Арестът на Платини е първият съществен публичен ход в разследването на френските власти по казуса с избирането на Катар. Разследвания обаче текат не само във Франция, но и в Швейцария и САЩ, където се опитват да разплетат случая докрай.
Главоломни ТВ права наклонили везните на ФИФА в полза на Катар
В началото на 2020-а става ясно, че в корупционния скандал има и сериозни медийни интереси: в месеците преди съдбоносната дата 2 декември 2010 г. телевизионният гигант Al Jazeera (сега beIN Sports) сключил тайна сделка за плащане на 100 млн. долара, ако Катар спечели вота. Сделката била с участието на бившия генерален секретар на ФИФА Жером Валке, който по-късно получи деветгодишна забрана заради корупция. От beIN Sports не отричат за подобна сделка, но я определят като бонус, който е "принос в продукцията" и "стандартна пазарна практика". По-късно изтичат нови документи около сагата, които сочат, че от Al Jazeera са предложили 400 млн. долара на ФИФА за правата на излъчване само 21 дни преди провеждането на изборите за домакин на Мондиала.
Много обвинения, малко доказателства
Обвинения в корупция има и към бившия президент на ФИФА Сеп Блатер, който успява да се оправдае пред съда и да излезе "сух" от цялата сага. Съвсем наскоро Блатер призна за "грешка" избирането на Катар за домакин на Мондиала. "Сух" от цялата сага обаче излиза не само Блатер, но и Катар: срещу избора на страната така и не се намират доказателства, които да потвърдят множеството обвинения в корупция. Полемиките около избора на страната обаче остават, а въпросът "как Катар си извоюва домакинство на Мондиал 2022" не намира адекватен отговор и към днешна дата.
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари