Ефектът "Гунди": Мачът на Левски започвал в 10:30, стадионът бил пълен в 8:00
3240 0
Специално за предаването "Домът на футбола" по DIEMA SPORT, журналистът Румен Пайташев, който сега е уредник на Музея на Левски, разказа много интересна история за легендарния Гунди.
Още: Лита разказа за знаменитото 7:2 над ЦСКА, реакцията на Гунди и "увисналите бузи" на един генерал
Историята за Гунди
"За Гунди е казано всичко. Той беше неповторим и уникален футболист, имаше огромно влияние върху хората. Беше феномен за времето си и ако има идеален футболист, това е той - перфектна техника, импровизация, бързина, удари с двата крака, а в играта с глава е един от най-големите в света за всички времена", разказва Пайташев.
"Щастие е за мен, че доста години успях да го гледам на живо. Никога няма да забравя един мач през 1967 г. с Берое, когато се завърна на терена след дълго отсъствие заради травми. Голяма част от контузиите си той получи в България, в чужбина се отнасяха с респект към него. Мачът с Берое беше от 10.30 сутринта и час по рано от паметника на Васил Левски с баща ми тръгнахме за стадиона. Направи ни впечатление, че тролеят беше полупразен и баща ми помисли, че се е объркал. Попита шофьора и той обясни, че хората са тръгнали за мача в 7 часа, а в 8 било направи страшно".
"Това беше обаянието на Гунди за хората. Много са бележитите моменти в неговата кариера - голът на "Уембли, головете срещу ЦСКА, головете с националния отбор във Флоренция. Всичките се помнят завинаги, невероятни моменти".
"В най-силните му години Милан бе сред отборите, които най-много го искаха. Обещаваха му невероятни неща, но беше невъзможно тогава. За него великият треньор на Милан - Нерео Роко каза: "Аспарухов е нападателят на моите мечти".
"Гунди има огромен принос за една от най-сладките титли на Левски - през 1965 г. отборът стана шампион след 12 г. пауза", спомня си още Румен Пайташев.
Още: Вдовицата на Гунди: Има моменти, в които сякаш той ме гледа от екрана
Още: Съпругата на Гунди: Не е коментирал с мен проблемите с ДС, разбрах от приятел
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари