България на Илиан Илиев не може да загуби: Спря и Словения току преди Европейското първенство по футбол (ВИДЕО)

Снимка: Facebook/TeamBulgaria

4998 0

Националният отбор по футбол на България продължава без загуба, откакто Илиан Илиев стана селекционер на тима. "Лъвовете" завършиха при равен резултат 1:1 срещу Словения, след като само преди дни записаха реми и срещу друга страна, която скоро ще видим на Европейското първенство по футбол - Румъния (0:0).

Във вече шест поредни двубоя България е без поражение - записвайки равенства срещу Унгария (2:2), Сърбия (2:2), Азербайджан (1:1), Румъния (0:0) и Словения (1:1), както и успех над Танзания (1:0). Словения ще влезе в Евро 2024 също със серия от шест поредни мача без загуба, но включваща две ремита и четири успеха.

Затвърди се положителната промяна в играта в защита на родните ни представители, които имаха и няколко нелоши положения за попадение освен вкараната дузпа. Генерално обаче срещата не изобилстваше от голови положения.

След само секунди игра капитанът на България Кирил Десподов си изработи гол. Той показа техника и с финт заблуди съперников играч, принуждавайки го да го фаулира в наказателното поле. Впоследствие самият състезател на ПАОК вкара 11-метровия наказателен удар.

Резултатът бе бързо изравнен - след по-малко от час игра Хорват бе намерен след центриране от ъглов удар и отклонена топка на втора греда. Той стреля с глава от непосредствена дистанция и не остави шансове на Светослав Вуцов.

Следващото изпитание за националния отбор по футбол на България е през септември, когато започваме в Лигата на нациите с гостуване на Беларус (05.09) и домакинство срещу Северна Ирландия. Словения пък започва на Евро 2024 срещу Дания (16.06), като има гарантирани сблъсъци и срещу Сърбия (20.06) и Англия (25.06).

Национален отбор по футбол на България

Първо полувреме

В третата минута Десподов показа техника в наказателното поле и принуди съперников футболист да го фаулира след залъгващо движение. Последва дузпа.

4' - 0:1! Самият Десподов се нае с изпълнението и прати Ян Облак в погрешния ъгъл, за да открие резултата.

14' - 1:1! След центриране от ъглов удар топката бе отклонена на първа греда и попадна в Хорват, който веднага стреля с глава. Въпреки че Вуцов игра с топката, нямаше какво да стори, тъй като изпълнението дойде от непосредствена дистанция.

Играчите на Илиан Илиев затрудняваха опонента с агресивна преса веднага след загубена топка. В 20-ата минута Десподов центрира от пряк свободен удар, а Симеон Петров се извиси и намери топката с глава, но я прати право в ръцете на Облак. Секунди след това Георги Костадинов бе намерен след центриране от ъглов удар и стреля с глава на първа греда, като бе оставен непокрит. Ударът му обаче мина много над вратата.

В 33-тата минута Шешко бе изведен зад отбраната на България, но Вуцов излезе и скъси допълнително и без това малкия ъгъл за удар, за да спре играча на РБ Лайпциг.

Второ полувреме

През второто полувреме домакините излязоха далеч по-мотивирани и изглеждаха доста по-настоятелни в търсенето на победата. В първия четвърт час обаче нямаше чисти голови положения пред някоя от двете врати. Двете страни разчитаха предимно на опасни центрирания.

В 63-тата минута Десподов се отличи с хубав пробив и накрая стреля от границата на наказателното поле, но Облак успя да избие топката.

Около четвърт час преди края на редовното време Йосип Иличич залъга няколко футболисти на България и стреля отдалеч, но нямаше никакви проблеми за Вуцов да улови.

В последните минути Словения опита да стигне до успеха, но на контраатака можеше да бъде изненадана. Филип Кръстев се отличи с хубав пробив, но накрая не успя да отправи силен удар и прати топката по земя в ръцете на Облак.

Стартови състави

България: 21. Светослав Вуцов – 18. Християн Петров, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 15. Симеон Петров – 7. Георги Костадинов, 20. Филип Кръстев, 2. Ертан Томбак – 17. Мартин Минчев, 10. Георги Минчев, 11. Кирил Десподов

Словения: 1. Ян Облак, 2. Карначник, 23. Брекало, 6. Бижол, 13. Яна, 15. Хорват, 22. Черин, 10. Елжник, 9. Спора, 11. Чешко, 10. Млакар

Преди мача

България и Словения за последно спореха преди 6 години, когато бяха в една група в Лига на нациите. Тогава "лъвовете" спечелиха гостуването си с 2:1, а в София селекциите не излъчиха победител - 1:1.

Във вторник Словения победи Армения с 2:0, а България направи 0:0 в Букурещ срещу Румъния по същото време. "Лъвовете" записаха още един добър мач под ръководството на Илиан Илиев и остават без загуба от 17-и октомври насам.

Участникът на Евро 2024 има първи двубой след 8 дни, когато ще приеме символично Дания. Останалите два отбора в групата са Сърбия и Англия.