Чудовищно! Испански отбори печелят всеки един голям финал вече 23 години поред!

2484 0

Победата на Испания на Европейското първенство по футбол не е случайна. Напротив, тя затвърждава интересна тенденция за испанския футбол, наложила се в последните около две десетилетия.

23-годишна испанска хегемония

Тя сочи, че когато испанският национален отбор или клуб от страната се изправи във финал на силен турнир, то неминуемо го печели. Това се случва вече 23 поредни години.

Още: Залогът на Конър Макгрегър за Англия - Испания: Невероятната сума, която ирландецът спечели след края на сблъсъка

В годината на Евр 2024 испанци спечелиха и Шампионска лига

За последно испанците загубиха голям финал в началото на века

Испански отбор не е губил финал в топ турнир от 2001 г. насам. Тогава Валенсия загуби от Байерн Мюнхен в Шампионска лига, а Алавес отстъпи на Ливърпул в Купата на УЕФА. Оттогава испанците винаги печелят срещу чужди отбори. Статистиката включва и 4 примера за испански финали в големи турнири.

Оттогава, в 23 години и 23 мача иберийците нямат отстъпление.Тук не влиза Суперкупата на УЕФА, което е един мач, а не турнир. Също и Лига на нациите, което е заместник на приятелските мачове.

Още: На Европейското по футбол: Ламин Ямал подобри над 10 рекорда

2002 Реал Мадрид - Байер 2:1 Шампионска лига

Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!

2004 Валенсия - Марсилия 2:0 Купата на УЕФА

2006 Севиля - Мидълзбро 4:0 Купата на УЕФА

2006 Барселона - Арсенал 2:1 Шампионска лига

Още: Спасение

2008 Испания - Германия 1:0 Европейско

2009 Барселона - Манчестър Юнайтед 2:0 Шампионска лига