НЕВЕРОЯТНА Валентина Георгиева подобри класирането си и е в топ 5 на световната спортна гимнастика

Снимка: Lap.bg/Lubomir Asenov

5246 0

Днес (3 август) е изключително голям ден за родната гимнастичка. Валентина Георгиева завърши на пето място във финала на Олимпийските игри в Париж 2024. След като самото ѝ класиране на финал бе огромна изненада и бе единствената европейка в него, във финала също успя да се представи феноменално.

Българката записа осми най-добър резултат в квалификациите, а днес го подобри като завърши на пето място.  Валентина получи оценка от 14.100 на първия си прескок и 13.866 на втория. Средната ѝ оценка е 13.983. Представянето ѝ за момента е най-предното класиране на български състезател на Олимпийските игри в Париж.

Дори и самото класиране на финала е огромен успех за възпитаничката на Филип Янев, тъй като дълго отсъстваше заради контузия на коляното. След 32 години България отново имаше финалистка при жените на най-големия спортен форум. В Сеул 1988 Диана Дудева печели бронзов медал на земя - първи в историята на българската женска спортна гимнастика.

Във финала тя имаше сериозна конкуренция, като ще се изправи срещу гимнастички със стату на "титани" в света, сред тях са Симон Байлс и Ребека Андраде, които взеха съотвено злато и сребро.

Финалът на Валентина Георгиева на Париж 2024

Нашето момиче откри финала, като първият ѝ опит бе успешен и получи оценка от 14.100 при трудност 5 и изпълнение 9.100, което почти повтори резултата ѝ от квалификацията - 14.160. При втория ѝ опит трудността бе 4,8, а оценката за изпълнение - 9.066 -  общо 13.866. Общият резултат на Валя бе 13.983.

Ан-Чанг Ок беше втора, като с  обща оценка от 14.216 изпревари Георгиева. Трета бе Шалън Олсън, която записа по-ниска оценка от Георгиева - 13.366. По този начин българката подобри класирането си от квалификациите, където бе седмица.

Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!

15.300 бе оценката за Симон Байлс, която бе и голямата фаворитка. Ели Блек записа 13.933 - отново по-малко от българката, като бразилката Ребека Андраде се изкачи на второто място след 14.966. Корейката Йео Сейонг допусна грешка и не успя да изревари Валя Георгиева, като съдиите ѝ дадоха обща оценка от 13.416. Джейд Кери взе бронза, което означава, че нашето момиче завърши пета!