Тихо, но зрелищно и многообразно: В Токио откриха 32-рите олимпийски игри под мотото "Заедно"
6792 0
В Токио току-що завърши церемонията по откриването на 32-рите олимпийски игри, които ще се проведат в японската столица. Тя продължи около 4 часа и се състоя на олимпийския стадион в Токио, без присъствието на зрители. Без фенове ще премине целият форум, в който ще вземат участие спортисти от 205 страни.
В церемонията взе участие и олимпийски отбор, съставен от бежанци. Знаменосци на България, която е представена от 42-ма спортисти на Игрите, бяха състезателката по стрелба Мария Гроздева и плувецът Йосиф Миладинов. Олимпийският огън бе запален от тенис звездата Наоми Осака.
Как Япония даде старта на дългочаканото събитие?
-
Защо държавите излизат на откриването на Олимпийските игри в "разбъркан" ред?
Редът, в който делегациите на всички страни се появяват на ц...
виж още
Церемонията започна със салют от цветни фойерверки, следвана от представянето на история, показваща как спортистите преживяха пандемията и почти немислимата за тях изолация. Те илюстрираха един от важните сегменти на Игрите в Токио - макар и разделени, винаги ще бъдем заедно.
НАЙ-НЕВЕРОЯТНИТЕ КАДРИ ОТ ОТКРИВАНЕТО
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
Главният герой в "историята" беше състезателката по бокс Ариса Цубата, която работи и като медицинска сестра. С избирането ѝ за тази роля организаторите направиха своя жест към медицинските лица - лекари, сестри, санитари, които водиха и още водят тежка битка с пандемията. Танцьори пък изразиха чрез нежен и цветен танц връзката между всички органи в тялото, отново подчертаване на заедността.
БЪЛГАРСКИЯТ ОТБОР И ЗНАМЕНОСЦИ НА ОЛИМПИАДАТА
Танцьорите и Цубата отстъпиха сцената на малка група деца, които поведоха група от четирима спортисти, здравен работник и човек в неравностойно положение. Те носеха японския флаг, който предадоха на служители от японските сили за отбрана. Знамето беше издигнато под съпровода на изпълнението на японския химн. В епизод, наречен "Традиционно наследство", бе показан процесът на дървообработване, характерен за Япония. Разбира се, той бе съчетан с танци, за да бъде в духа на церемонията.
На сцената на олимпийския стадион бяха внесени и дървени плаформи с окачени хартиени фенери на тях. С помощта на акробати и танцьори и под звуците на успокояваща музика на платформите бяха сглобени олимпийските кръгове, които символизират най-големия спортен форум на планетата. По този начин японците изпратиха своето послание към света, че с поглед към бъдещето и загърбвайки тъгата си, всички ние трябва да продължим живота си.
Около половин час след началото на откриването започна същинската част - парадът на нациите. Той бе открит по традиция от Гърция, в знак на уважение към родината на олимпийските игри. Знаменосците на отделните страни излязоха по азбучен ред според азбуката на Япония. Сред първите на парада бяха олимпийският отбор на бежанците. В знак за равното третиране между половете знаменосците на всяка държава участничка бяха мъж и жена, поне където това е възможно.
В около 16,07 българско време на сцената в Токио излезе и българският олимпийски тим. Знаменосци бяха Мария Гроздева и плувецът Йосиф Миладинов, красиво съчетание на опита и младостта в спорта и Олимийските игри. Родните спортисти бяха облечено строго, но стилно и излязоха усмихнати на стадиона.
Парадът на нациите завърши с представянето на Япония. Всички лица на стадиона изразяваха радост, че отново ще се състезават, че по някакъв начин спортът победи пандемията. Спортистите се подредиха така, че да оформят слънце в средата, като там грейна девизът на Игрите, допълнен с думата "заедно" - "По-далече, по-високо, по-силно, заедно".
Следващият сегмент в церемонията беше демонстрация на различността на хората, на всички спортисти. Участниците в него подредиха няколко десетки кубове така, че да изобразят емблемата на Токио на сцената. До нея бе разпънат плакет с надпис "Токио 2020" и олимпийските кръгове. Емблемата на японската столица се появи и в небето над олимпийския стадион, оформена от стотици дронове и техните светлини.
Настъпи официалната част, по време на която своите речи произнесоха председателят на МОК Томас Бах и председателят на японския олимпийски комитет Сейко Хашимото. Последната призова спортистите за мир и уважение и за уважение в различието. След речите шестима спортисти внесоха олимпийския флаг и го отнесоха до пилона, където то бе издигнато под звуците на химна на МОК.
След този сегмент на стадиона полетяха виртуални гълъби, а дисциплините на Игрите бяха представени много образно и ефектно чрез пиктограми от известни в страната мимове. Олимпийският огън бе предаван на щафетен принцип, като в това се включи и параатлет. Предпоследният пост бяха шест деца, които предадоха факлата на звездата в женския тенис Наоми Осака. Японската спортистка запали олимпийския огън в неговия жертвеник и стартът на Игрите в Токио бе даден.
Къде да гледаме откриването на Олимпийските игри в Токио?
ПРЕДИ ОТКРИВАНЕТО
Поради мерките срещу пандемията от коронавирус, на церемонията ще присъстват около 1000 гости, като сред тях ще бъдат лидери на 15 държави, както и министрите на спорта на 70 страни. Самото откриване няма да е толкова тържествено като през изминали години, а за да се спазва необходимата дистанция ще присъстват по-малко спортисти. Българите на Олимпийските игри са 42-ма.
Състезанията на Игрите започнаха още на 21 юли, като първи беше софтболът, като отборът на Япония разгроми Австралия с 8:1. Така за първи път от 1996 г. откриващият мач на олимпийски игри не беше футболен. Тимът на САЩ се справи с Италия с 2:0, а Канада спечели срещу Мексико с 4:0. През втория ден от програмата японките спечелиха срещу Мексико с 3:2, САЩ победи Канада с 1:0, а Австралия надделя над Италия с 1:0.
Също на 21 юли започна женският футболен турнир, като Великобритания спечели с 2:0 срещу Чили в група Е, докато Япония и Канада завършиха 1:1. В група F Нидерландия разгроми Замбия с 10:3, а Бразилия разби Китай с 5:0. В група G Швеция спечели с 3:0 срещу САЩ, а Австралия взе дербито с Нова Зеландия с 2:1.
Третият спорт, който вече започна, е стрелбата с лък, като квалификациите при жените вече даде два олимпийски рекорда. Южнокорейката Ан Сан записа 680 точки, докато заедно със сънародничките си Михни Джан и Чеюн Кан поставиха рекорд за най-голям сбор от точки - 2032.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Българите в Токио: Пълна програма за България на Олимпийските игри 2020
Олимпийските игри по ТВ: Кой ще излъчва Токио 2020 в България?
Йордан Йовчев и най-големият обир в историята на олимпийските игри
Несправедливостта от Сидни 2000, която направи Румяна Нейкова много по-силна (ВИДЕО)
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари