Фехтовка
2029 0
Фехтовка е вид борба между двама или повече души използвайки различни по вид оръжия, както и ръкопашен бой. Терминът произлиза от немската дума „fechten“, бия се. Първоначално фехтовката е била приложима бойна система, а не спорт.
Употребявани са различни оръжия – едноръчен меч, едноръчен меч и юмручен щит (бъклър), дълъг меч, копие и други. Основен инструмент при обучението на воините, както се подразбира, е бил мечът. Чрез овладяването му бойците са достигали до всички принципи, необходими за боравенето с останалите оръжия в арсенала.
През XVIII и XIX век се фехтовката се обособява като вид спорт. Най-активно е практикувана и бързо се развива във Франция, Италия, Австро-Унгария и Германия. Официалните международни турнири в Европа водят своето начало от края на XIX век. През 1896 година фехтовката е включена в програмата на Първите олимпийски игри и оттогава е неизменен олимпийски спорт – чест, която е оказана само на още три спортни дисциплини.
Категории
Видовете оръжия, с които се практикува спортна фехтовка, са сабя, рапира и шпага.
Правила
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
В първият кръг състезателите се разделят на по 5, 6 или 7 човека и играят всеки срещу всеки до 5 туша. Времетраенето на боя е 3 минути.
Във вторият кръг всеки състезател играе срещу друг, преминал първия кръг до 15 туша, в двубой продължаващ 9 минути.
Български успехи
Страната ни няма медал на Игрите, но има добро участие през годините. Първото е на Игрите в Амстердам през 1928 г. Асен Лекарски стартира на сабя, а Димитър Василев на сабя и шпага. През 1936-а в Берлин Василев играе полуфинал на сабя. На второто оръжие – шпага той е на осминафинал. В крайното класиране Василев е 18-ти от 78 участници.
През 1980 в Москва братята Етрополски са на крачка от медала. Васил е четвърти на сабя, а неговият брат Христо – пети. Три години по-късно Васил Етрополски постига уникален рекорд – регистрира 124 победи за сезона, печели световната титла, световната купа и турнира на звездите.
Освен това доайенът на българската фехтовка Виолета Катеринска 15 г. е член на Международната федерация по фехтовка.
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари