Как и кога започна традицията за разменяне на фланелки след мач?
8799 0
В положение на социална изолация и почти пълно отсъствие на спортни събития, от SportLive.bg предприехме завръщане в близкото и далечното минало, за да ви разкажем най-интересните спортни истори. Днес е ред на това кога и как се е зародила традицията за размяната на фланелки между футболисти след мач.
Традицията се заражда през 1931 година. Тогава националният отбор на Франция побеждава Англия с 5:2. Това е бил първият успех на "петлите" над родоначалника на футбола. Щастливите французи помолили английските футболисти да им оставят своите фланелки за спомен. И ето, механизмът бил задвижен, сега фланелки се разменят след почти всеки мач.
Но изключения има.
-
11 истории от футбола, които звучат нереално, но са истина
В повече от вековната история на футбола има какви ли не мом...
виж още
Случва се, когато враждебността между отборите е толкова голяма, че не може да става дума за уважение и размяна на фланелки. Ярък пример за това е мачът между националните отбори на Аржентина и Англия на Мондиал 1966. Отношенията между тези страни са обтегнати от няколко десетилетия заради спора на кого принадлежат Фолклендските острови.
На това Световно първенство Англия победи Аржентина в четвъртфиналите с 1:0, а треньорът на "трите лъва" Алф Рамзи забеляза, че негов играч отива да си разменя фланелка с аржентинците. Треньорът не можал да издържи такова нахалство и отива при играча, издърпва му фланелката от ръката преди ритуалът да бъде извършен. Аржентина ще си отмъсти за това 20 години по-късно с гола на Диего Марадона, реализиран с Божията ръка.
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
Понякога феновете беснеят
По принцип феновете не обръщат внимание на това, че играчите си разменят фланелките, дори ако го правят съперници между два жестоко конкуриращи се клубове. Футболът се промени, в него почти не остана кипяща омраза и вражда - ащо играчите на Реал Мадрид и Барса да не си разменят фланелките, ако искат?
Но има и случаи, когато феновете все пак освирепяват заради прекомерната доброжелателност на своите играчи. Историята знае поне един такъв пример - случи се на 3 ноември 2012 година, когато Манчестър Юнайтед и Арсенал се сблъскаха във Висшата лига. До почивката Манчестър Юнайтед водеше с 1:0, а единствения гол реализира Робин ван Перси. Той току-що бе преминал при "червените дяволи" от Арсенал.
Ван Перси отдал футболку Андре Сантосу, но джерси бразильца в качестве ответного презента брать не стал. pic.twitter.com/uRZNXnBqgu
— Drafts 2.0 (@drafts_2) April 5, 2020
Това не притесни защитника на "топчиите" Андре Сантос: след ужасно първо полувреме, на почивката (!) бразилецът си поиска фланелката на Ван Перси, когото всички фенове на Арсенал вече считаха за заклет враг, Юда, змия - която дума искате, нея си изберете. Този случай постави кръст на кариерата на Сантос в Лондон - той беше осъждан, угнетяван и беше изхвърлен под наем в Гремио като ненужен боклук.
Източник: eurosport.ru
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари