Българските футболисти, които облякоха екипите на други национални отбори


Българските футболисти, които облякоха екипите на други национални отбори
Снимка: Guliver/GettyImages

12918 0

Темата за натурализираните футболисти в българския национален отбор винаги е била една от най-обсъжданите, като много са аргументите "за" и "против" даване на гражданство на чужденец с целта той да облече екипа на "трикольорите". По-непопулярен факт обаче е, че има и български футболисти, които обличат екипите на чужди държави.

Един от най-известните примери е Божин Ласков, който играе за Чехословакия. Попето, както е прякорът на централния нападател, напуска Левски през 1946 г., за да учи медицина. Той играе в тимовете на Зкройовка Бърно, СК Братислава, Руда Хвезда и Тренчин. Вече с изявите си в шампионата на Чехословакия през 1946 г. получава награда на "Франс Футбол" за най-добър футболист на Европа - мнозина смятат това за равносилно на "Златната топка". Играе за Чехословакия през 1953 г., като записва три мача.

Подобна е и историята на Кирил Симеонов - Джино. Роден в Скопие през 1915 г., когато градът е българска територия, Джино играе за Македония Скопие в шампионата на България и през 1942 г. записва два мача за "трикольорите". След края на Втората световна война Симеонов играе по няколко сезона за Партизан и Вардар Скопие и записва 10 мача за Югославия.

Вече в началото на новия век Узбекистан "купува" двама футболисти на Левски. Поради добрите отношения на тогавашния собственик на Левски Майкъл Чорни с президента на страната Ислам Каримов "сините" получават по 20 000 марки за натурализацията на всеки един от тях. Дуото играе в 5 мача, но след като "белите вълци" не се класират за Световното първенство през 2002 г. Дионисиев и Георгиев не са викани.

По това време за Армения пази роденият в Пловдив Армен Амбарцумян. Армандо, както го наричат феновете, има мачове за младежките формации на България, но е пренебрегван за първия тим. Стражът приема поканата на родината на своите предци през 2002 г. Още на първата тренировка с националния тим чупи крак, но след това до 2004 г. записва 8 мача.

Български футболисти оставят своята следа и в САЩ. Вилян Бижев израства в Страната на неограничените възможности и записва мачове за юношеските национални отбори до 18 и 20 г. Той не успява да стигне до мъжкия национален отбор и когато през 2013 г. облича екипа на Славия записва 4 мача за България до 21 г. Впоследствие той обаче не става национал на нито една от страните на мъжко ниво.

Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!

Най-свежият пример е нападателят Индиана Василев. Роден в САЩ, от 2020 г. той е футболист на Астън Вила, а дебютът му във Висшата лига предизвика фурор сред българските фенове. Василев отказа повиквателна от българския национален отбор до 21 г. и реши да играе за САЩ. Той има мачове за гарнитурите до 17, 18 и 20 г., а в момента играе под наем за тима на Интер Маями.

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ЦСКА

В мач с 6 гола: Да вкараш с ЦСКА срещу Атлетико Мадрид на 34 години (ВИДЕО)

Най-възрастният голмайстор в историята на ЦСКА е Тодор Янчев, който на 37 години, 4 месеца и 10 дни се разписва...

Реклама
Най-четени новини

виж всички