Световно първенство по футбол 1938: Мондиалът, използван за пропаганда от Хитлер и Мусолини
8633 0
Сянката на Втората световна война вече е надвиснала над Европа и третото Световно първенство по футбол, освен спортна надпревара, се превръща и в налагане на идеологии и политически догми. От шампионата особено се вълнуват диктаторите, докарали най-големите беди на човечеството – Хитлер и Мусолини, които на всяка цена искат да покажат, че националсоциализмът и фашизмът са бъдещето на света. А Южна Америка побеснява от домакинството на Франция, защото в онези години е витаело схващането, че домакинствата на световните първенства ще се редуват между Новия свят и Стария континент. Затова Уругвай и Аржентина пропускат форума.
Мондиалът, използван за пропаганда от Хитлер и Мусолини
Първенството се провежда по схемата, позната от предния шампионат – 16 отбора застават на елиминационна фаза, като има седем поставени, които не могат да се срещнат в първи кръг – домакините от Франция, световният шампион Италия, вицешампионът Чехословакия, набиращата скорост и привличаща все повече внимание Бразилия, Унгария и Куба.
Участници: Австрия, Белгия, Бразилия, Германия, ИТАЛИЯ, Куба, Норвегия, Полша, Румъния, Унгария, Франция, Холандия, Холандска Индия, Чехословакия, Швейцария, Швеция.
Германия отпада рано-рано в навечерието на Втората световна война
-
Световно първенство по футбол 1934: У дома и стените помагат... а и съдиите
След интересното начало и южноамериканския успех на първото...
виж още
Първият кръг на шампионата е доста оспорван, като цели пет мача минават през продължения, а два се преиграват (по това време няма елиминационни дузпи) – тези между Германия и Швейцария и Куба срещу Румъния. Голямата изненада е точно отпадането на Германия, която губи с 2:4 преиграването, а Куба успява да бие северните ни съседи с 2:1 след 3:3 в първия мач.
Светът гледа към сблъсъка между Италия и Бразилия
Перлата на първия кръг обаче е Бразилия – Полша 6:5. В този мач блесва талантът на Леонидас – той вкарва четири гола само в тази среща. Логично цялата футболна общественост очаква с огромно нетърпение очертаващия се полуфинален сблъсък между Италия и Бразилия. Италия е почти изцяло нов отбор – от предишния състав са останали само Джузепе Меаца и Джовани Ферари. Треньорът на скуадра адзура Виторио Поцо е наясно, че макар и световни шампиони, италианците не са машина – във футболния фолклор са останали думите му след победата на финала срещу Чехословакия през 1934 година: „Момчета, радвайте се, но знайте, че още не сте голям отбор”. Затова и Поцо запретва ръкави, за да го създаде – в защита се появява уругвайската скала Микеле Андреоло, който е натурализиран, а в атака, до Меаца, изгрява звездата на атлетичния Силвио Пиола.
Една от най-фалшивите дузпи в историята на футбола
Полуфиналът с Бразилия се решава от два фактора – отсъствието на Леонидас и една от най-фалшивите дузпи в историята на футбола. Черният диамант не играе уж под предтекст, че е пазен за финала (по онова време няма смени), но според мнозина той не влиза след титулярите, след като замеря с обувките си треньора на кариоките Пимиента в мача с Чехословакия – неясно защо. Освен дузпа за Италия, швейцарският съдия Вутрих не дава чист наказателен удар за Бразилия след фаул срещу Патеско. От другия поток на финала се класира Унгария – маджарите стигат до последния мач по крайно убедителен начин, след гръмки победи от по 6:0 срещу Холандска Индия, 2:0 срещу Швейцария и 5:1 над Швеция и са фаворит за мнозина.
"Победа или смърт"
Ако ти хареса това съдържание, последвай ни във Viber ТУК за още интересни и любопитни статии!
-
Световно първенство по футбол 1950: Когато Бразилия потъна в сълзи на 200-хилядния "Маракана"
Дванадесет години – толкова време изминава преди светът да успее да организира ново световно ...
виж още
Предвид очевидното превъзходство във футболно отношение от страна на Унгария, за Италия остава единствено да покаже повече хъс за победа. А хъсът е налице – според мълвата Бенито Мусолини е казал на отбора преди финала простичкото: „Победа или смърт”. Случва се първото, като има известни съмнения, че унгарците са били наясно със смъртната опасност, тегнеща над колегите им и са играли по-лежерно от обичайното, но това остава в сферата на футболната митология. Факт е, че Италия води с 3:1 на полувремето благодарение на два гола на Джино Колауси и един на Силвио Пиола, а през втората част отново Пиола носи победата след като маджарите намаляват до 2:3. Така Италия става единственият отбор, който защитава титлата си на световно първенство и до ден-днешен.
СТАТИСТИКА
Италия – Унгария 4:2
Голмайстори: Джино Колауси (6, 35), Силвио Пиола (16, 82); Пал Титкош (8), Гиорги Шароши (70)
ИТАЛИЯ: Алдо Оливиери; Алфредо Фони, Амадео Биавати, Джино Колауси, Джовани Ферари, Джузепе Меаца, Микеле Андреоло, Пиетро Рава, Пиетро Серантони, Силвио Пиола, Уго Локатели
Треньор: Виторио Поцо
УНГАРИЯ: Антал Шабо; Антал Шалай, Ференц Шаш, Гиорги Шароши, Гиорги Шуч, Гюла Лазар, Гюла Полгар, Гюла Женгелер, Йено Винче, Пал Титкош, Сандор Биро
Треньор: Карол Диетц
Голмайстор на турнира: Леонидас Да Силва - 7 гола
Перлата на Бразилия Леонидас е №1 на Мондиал 1938
Най-добър играч на турнира: Леонидас
Това е бразилската звезда Леонидас. Той вкарва осем гола на първенството, с което става и голмайстор. Леонидас да Силва е известен с техниката си, а негов специалитет е ударът със задна ножица. Заради уникалните му технически способности не е чудно, че прякорът му е Гуменият човек. Във Франция вкарва гол във всеки един от мачовете, в които играе – четири срещу Полша, по един в двата мача с Чехословакия (има преиграване) и два на малкия финал срещу Швеция, който е спечелен от Бразилия с 4:2.
В националния отбор на Бразилия Леонидас блесва още при дебюта си – срещу световния шампион Уругвай през 1932 година. Тогава той вкарва и двата гола за победата с 2:1. С кариоките най-големият успех на Черния диамант е на финала на Копа Америка през 1945 година – 6:2 срещу вечния враг Аржентина. След края на кариерата си Леонидас работи като коментатор по радиото.
Интересни факти за Мондиал 1938
- това е първенството, в което са взели участие най-малък брой страни извън Европа – само три в лицето на Бразилия, Куба и Холандска Индия.
- заради избухналата Втора световна война президентът на Италианската футболна асоциация доктор Оторино Бараси крие световната купа (Златната богиня Нике) в кутия от обувки, за да не я вземат гладните за всякакви произведения на изкуството нацисти.
Всички интересни моменти, новини, резултати и факти за Световното първенство по футбол четете в Sportlive.bg
- Мондиал 2022
- Италия
- Световно по футбол
- Мондиал 2018
- История на Световните първенства по футбол
- Световно първенство по футбол
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари