Браво, Нургюл! Салимова сломи световната шампионка и гледа стремглаво към титлата по блиц

Снимка: FIDE

11569 0

Нургюл Салимова постигна доминантна победа над актуалната световна шампионка в класическия шахмат при жените - Цзю Вънцзюн, в откриващия ден на световното първенство по блиц в Самарканд, Узбекистан. 20-годишната ни гордост накара китайката да се предаде на 27-мия ход, след като Цзю не видя, че губи дамата си в едноходова комбинация.

Пресконференция на Нургюл Салимова

Победа, но и поражение за Салимова

Още: Нургюл Салимова бе близо, но остана без медал от Световното по ускорен шах

Успехът над световната шампионка в осмия кръг дойде навреме след поражението, което Салимова допусна от рускинята Александра Горячкина само кръг по-рано. Така след първите девет от общо 17 кръга българката има 6 точки, които и отреждат 16-о място в класирането.

Също с актив от 6 точки, но засега по-слаби показатели на 17-о място е другата водеща българска представителка Антоанета Стефанова. Бившата световна шампионка завърши деня с три последователни победи, като в деветия кръг надигра и най-силната сръбкиня Теодора Иняц.

Другите две българки в Самарканд - Гергана Пейчева и Надя Тончева засега са 52-ра и 61-ва в класирането. Пейчева има 5 точки, докато Тончева е с 4,5. Лидер с впечатляващите 8,5 точки е рускинята Валентина Гунина. Тя има точка и половина аванс пред група от пет шахматистки, които поделят второ-шесто място с по 7 точки.

Наградният фонд на световното първенство по блиц при жените е 150 хиляди долара.

Още: 4 от 5: Почти перфектен старт за България на Световното първенство по ускорен шах

Ексклузивно в SportLive! Виктория Радева: Голяма фенка съм на Ливърпул! Привържениците на Ботев Пд и Локо Пд трябва да се подкрепят, а не да враждуват

Не изпускайте важен момент в спорта – за последните новини в спорта последвайте ни във Viber ТУК.