Спортист на годината - избери си, ако можеш


Спортист на годината - избери си, ако можеш

2151 0

Скандали, бойкоти, съмнения за манипулации, корпоративни вотове, кичозни церемонии. Идва времето на червеното вино и класациите. Например „Спортист на годината“, която открай време сблъсква трудно съпоставими постиженията и скарва славни шампиони.

Всички значими надпревари с шанс за сериозно българско присъствие през 2015 г. на практика приключиха. Остава един мач на Кубрат Пулев, насрочен за 5 декември в Хамбург. Съперникът още не е определен, но едва ли ще е с впечатляваща визитка.

Предстоят и три старта от Световната купа в биатлона. Може би още някой и друг турнир в отделните дисциплини. Но нищо съществено, което да натежи в класацията на „Нове холдинг“.

А изборът на спортните журналисти отново ще бъде изключително труден. Този път обаче не заради дълъг списък с изключителни резултати. Напротив. Всеки, който гласува - стига да е воден от чистата обективност - ще трябва да бъде настроен максимално компромисно. И да мисли дълго.

Кои са фаворитите? Преди всичко Станилия Стаменова, която завоюва и световна, и европейска титла на 200 метра едноместно кану. На пръв поглед това е нарисуваният победител в анкетата. Проблемът е, че нейната дисциплина не е олимпийска. Женското кану ще дебютира в програмата на летните игри едва в Токио през 2020 г.

Габриела и Стефани Стоеви донесоха единственото ни злато от първата (и вероятно последна) европейска олимпиада в Баку. Спечелиха още три купи - от Откритото първенство на Русия и от турнирите в Орлеан и Мадрид. Бадминтонът обаче е от онези спортове, в които властват представителите на Далечния Изток. В актуалната световна ранглиста при женските двойки Стоеви заемат 13-а позиция, а пред тях има и два тандема от Европа.

Хареса ли ти тази новина? Тогава не изпускай момент от спорта – последвай ни във Viber тук!

Даниел Асенов спази традицията България да излъчва европейски шампион по бокс, когато домакинства на надпреварата. Тайсъна от Кукорево, както е известен биткаджията в категория до 52 килограма, триумфира в Самоков. После обаче отпадна още в първия кръг на световното и не успя да извоюва квота за Рио 2016. След серия съдийски балтии аматьорският ни бокс остана капо и на игрите в Баку.

Имаме още един златен медалист на Стария континент в олимпийска дисциплина - Антон Ризов в стрелбата на 10 метра с пушка. Силен сезон направи колежката му Антоанета Бонева - сребро от Евро 2015 и от Баку, както и призови класирания за Световната купа.

Кой друг може да посегне към званието, което носи тежък престиж и лек автомобил? Защо не Владимир Николов - капитанът на волейболистите изнесе много силно европейско първенство пред родна публика. Там обаче останахме на обичайното четвърто място. А спортист на годината без медал (Владо не бе в състава, стигнал до сребро в Баку) звучи малко странно.

Матей Казийски, който не играе за националния тим, за пореден път изведе Тренто до златото в Италия. Веселин Топалов спечели супертурнира в Ставангер в конкуренцията на световния шампион Магнус Карлсен, Вишванатан Ананд и останалите водещи гросмайстори. Веско е №2 в ранглистата на ФИДЕ.

Благой Иванов стигна до световна титла в коравия свят на ММА отвъд океана и дори я защити с впечатляващ стил.

Останалите постижения без съмнение са достойни за уважение, но не и за фанфари. Миналогодишният победител Григор Димитров изпраща труден сезон - и в професионален, и в личен план. Кобрата ще трябва да измине отново дългия път до върха след загубата от Владимир Кличко преди година.

Борците приключиха с медали, но без титла - както в Баку (за тях игрите бяха със статут на европейско първенство), така и на шампионата на планетата в Лас Вегас. Отстъплението е сериозно и в класическия, и в свободния стил. А жените отсрамиха мъжете, въпреки че обичайната заподозряна Станка Златева бе бледа сянка на себе си. Вдигането на тежести въобще не фигурира на картата след поредния допинг позор.

В леката атлетика имаме две призьорки от европейското в зала - Габриела Петрова (сребро) и Радослава Мавродиева (бронз). Ивет Лалова бе страхотна на световното в Пекин и бяга във финала на 200 метра. А на отборното в Стара Загора нашите влязоха в Първа лига на Стария континент.

Красимир Анев постигна добри класирания за Световната купа в биатлона и завърши втори на Евро 2015, заради което бе определен за спортист на месеца през януари и февруари. Асът ни в алпинизма Боян Петров покори осемхилядника Манаслу.

Годината донесе още няколко сребърни и бронзови отличия от големи форуми. Но не много. Както и успехи в спортове, които не се радват на глобална популярност. Ако някой се почувства пренебрегнат - не е умишлено.

За отбор на годината е логично да спорят волейболистите (към четвъртото място от Евро 2015 трябва да добавим и среброто от Баку, макар че там големите сили пратиха резервите) и ансамбълът по художествена гимнастика, завършил втори на световното.

Фаворит при треньорите следва да бъде Станимир Стоилов, вкарал Астана в групите на Шампионската лига. Мъри вероятно ще добави към актива си и втора поредна шампионска титла на Казахстан. В сметките е наставникът на Станилия Стаменова - легендата Николай Бухалов. Също Пламен Константинов, диригентката на ансамбъла Ина Ананиева и (би трябвало) Радостин Стойчев.

И така - слабо или силно? Нека направим някои съпоставки. Най-напред с миналогодишната анкета. Победителят Григор Димитров вдигна трофеи и игра полуфинал на „Уимбълдън“. Щангистът Иван Марков стана световен шампион, преди да бъда хванат с допинг за втори път в кариерата си. Александра Жекова заслужаваше да стъпи на подиума в Сочи, но италианка й мина път. Боксьорката Станимира Петрова грабна злато от първенството на планетата, а Кубрат Пулев остана на крачка от историята.

Процесите са още по-ясно доловими, ако забързаме темпото и превъртаме лентата назад през 5 години. 

2010 - Станка Златева печели благодарение на световна и европейска титла. В топ 5 са още двама световни шампиони в борбата - Михаил Ганев и Христо Маринов. Също така лекоатлетката Ваня Стамболова (медали от световно и европейско) и полуфиналистката на „Уимбълдън“ Цветана Пиронкова.

2005 - над всички е Веселин Топалов, световен шампион по шахмат. Борбата се отчита с първенците на планетата Николай Гергов и Армен Назарян. Калоян Махлянов-Котоошу е четвърти заради фурора си в сумото, следва европейската №1 на 200 метра в зала Ивет Лалова.

2000 - годината е олимпийска, а в Сидни урожаят е богат. Трудният избор пада върху Тереза Маринова за сметка на останалите шампиони от летните игри - Таню Киряков, Мария Гроздева, Гълъбин Боевски и Армен Назарян. Първите трима пропускат церемонията, няма ги и „бронзовият“ Йордан Йовчев и „сребърният“ Серафим Бързаков. Официално бойкот няма, но...Така е, когато се премерват общо 13 отличия от олимпиада. Кога ли пак ще срещнем подобни затруднения?

По-назад просто няма смисъл. Трябва да стигнем до 1995 г., а там царица е Стефка Костадинова. В конкуренцията на Христо Стоичков...

Но ако изтичащата година изглежда постна откъм спортни успехи, само си представете какво ще представлява една друга анкета - тази за футболист №1.

 

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от Левски

"Тайни от бг елита": Как майка му се превърна в идола на Кристиан Макун от Левски

"Тайни от бг елита" е новата рубрика, с която екипът на SportLive.bg ще запознава своите читатели с любопитни...

Реклама
Най-четени новини

виж всички