Палавото парижко време пак се подигра с Григор Димитров - спря устрема му към следващия кръг

Снимка: колаж: SportLive.bg; снимки: Getty Images

25303 0

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отново нямаше никакъв късмет с времето в Париж. Българският тенис феномен водеше с 6:3, 2:1 (+ пробив в негова полза) на Зизу Бергс, когато дъждът окончателно сложи край на спора между двамата, поне в петъчния ден.

Битката между двамата първо започна с огромно забавяне, а след това на цели 3 пъти беше прекъсван по време на самия двубой. В крайна сметка, малко преди 22;00 часа българско време заваля отново, кортът беше покрит, а двамата очакваха нови нареждания от организаторите от съблекалнята.

Двубоят бе прекъснат поради дъжд. Към 22:29 официално беше обявено, че мачът няма да се доигре, като по програма Григор Димитров подновява битката в събота по обед (подробности тук).

Гришо влезе неуверено в двубоя, като при първата пауза заради дъжд изоставаше с пробив в резултата. Именно тази пауза му се отрази отлично, защото след завръщането на корта буквално развинти своя опонент и постигна пълен обрат до 6:3.

Инерцията беше пренесена и във втория сет, който започна с пробив, но при първата техническа пауза (2:1) съдията отново отпрати тенисистите към съблекалнята, а обилният дъжд не спря в следващите 20 минути и мачът беше прекратен.

Не изпускайте важен момент в спорта – за последните новини в спорта последвайте ни във Viber ТУК.

Григор Димитров срещу Зизу Бергс по ТВ: Къде да гледаме тенис мача от Ролан Гарос?

РАЗВОЙ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ - ЗИЗУ БЕРГС

ПЪРВИ СЕТ

0:1 (ПРОБИВ) - Гришо сервира за началото на мача и двамата с Бергс стигнаха до добро разиграване, което обаче бе спечелено от белгиеца (0:15). Родният тенисист допусна непредизвикана грешка (0:30). Последва ново чудесно разиграване, в което Зизу направи резултата 0:40. След два страхотни бекхенда обаче Димитров се върна в гейма (30:40). Силите на Григор обаче не стигнаха и той бе пробит.

*Вторият гейм започна с точка, отбелязана от Берг, но веднага след това заваля и арбитърът прекъсна мача около 19:55.

*Около 20:05 двамата тенисисти излязоха отново на корта, като има голяма вероятност срещата да продължи много скоро.

0:2 - Нова непредизвикана грешка на Григор (0:30). Втора поредна такава след силен сервис на Бергс (0:40). Белгиецът съумя да затвори гейма на 0.

1:2 - Много мощен сервис на Димитров обърка съперника и родният тенисист се възполза (15:0). В типичния си стил - с отлична техника и форхенд Григор излезе на мрежата, където пусна къса топка и не остави никакви шансове на противника (30:0). След добро разиграване българинът прати топката в аут (30:15). Непредизвикана грешка на Бергс след мощен сервис (40:15), след което Гришо спечели първия си гейм.

*Веднага след третия гейм двубоят бе прекъснат поради нови валежи във френската столица. Реферът сигнализира, че двубоят ще бъде прекъснат, като Григор и Бергс се прибраха в съблекалните - очаква се забавяне.

Към 20;45 двамата отново се завърнаха на корта.

4:3 - След паузата Григор Димитров продължи да има леки затруднения при сервис, но напипа игровия си ритъм и в гейм №6 проби на 30, а след това затвърди и пробива си с гейм, в който отрази и точка за пробив.

5:3 (пробив) - Бергс изглеждаше, че ще спре пропадането си, но при 40:15 в своя полза не успя да затвори гейма, а при 40:40 геймът бе спрян за 5 минути заради дъжд. Двамата останаха на корта и при подновяването Гришо беше по-съсредоточен, като две непредизвикани грешки на Зизу доведоха до втори пореден пробив за българина.

6:3 - С две грешки Димитров допусна изненадващо 0:30 в полза на съперника си. Той предотврати изоставане от 3 точки след вълшебен и много мощен форхенд по диагонала (15:30), а в последвалото много дълго разиграване Бергс пръв трепна и прати опит за бекхенд слайс в аут - 30:30. Форхенд на Гришо полетя в аут, при което Бергс изрева мощно "Come on", достигайки до точка за пробив. Димитров отговори подобаващо - сервис по бекхенд страната и ретур в мрежата от Зизу - дюс и в този гейм. При предимство за Димитров Зизу бе агресивен при ретур, а минаващ удар на Гришо по бекхенд правата "хвана" филето и геймът продължи (3-ти дюс). С две грешки на Зизу беше затворен и геймът, и сетът!

ВТОРИ СЕТ

1:0 (пробив) - Димитров откри гейма с пробив! Бергс стигна само до 15:15, след което направи серия от грешки, довели до 15:40. При решаващото разиграване, Бергс пробва къса, Гришо успя да я стигне и след това форхендът на опонента му излезе в аут - пробив.

2:1 - Григор Димитров затвърди много лесно пробива си и след това и Бергс се отчете в сета - 2:1 при първата пауза.

Точно след третия гейм отново заваля обилен дъжд, кортът беше покрит, а играчите се отправиха към съблекалнята.

Преди Григор Димитров - Зизу Бергс

*В този материал ще можете да следите обновяваща се информация за метеорологичните условия и за развитието на мачовете преди този на Григор, за да сте наясно кога се очертава да стартира.

*Добри новини, дъжд към момента няма и програмата започна по график. В 12:09 стартира първата среща на корта - между тандема Корне/Феро и Блинкова/Рус. След много обрати, драма и голямо проточване - французойките загубиха драматично след 6:7(6), 6:3, 6:7(3).

*В 15:11 ч. започна мача преди Гришо - Анастасия Потапова срещу Ксиню Уан. Малко след 15:30 часа българско време той бе прекъснат заради дъжд при резултат 4:0 за китайката. В крайна сметка чак към 17:05 бе подновен мачът, а около 19:35 той приключи с победа на рускинята с 2:1 сета (7:5, 6(8):7 и 6:4).

*Към 19:50 трябва да започне двубоят на Григор Димитров.

---

Програмата на корт номер 14 започва с дуел на двойки при дамите. Представителите на домакините Ализе Корне и Фиона Феро в тандем се изправят срещу Анна Блинкова и Аранча Рус. След тях идва ред на Анастасия Потапова срещу Ксиню Уан, а след края на този мач е ред на Гришо.

Българинът показва добра форма до момента, като не загуби сет нито срещу Александър Ковачевич, нито срещу Фабиан Марожан, където дори нанесе "геврек" на съперника. Бергс тръгна от квалификациите, където записа три победи, а в основната схема сломи от ролята на пълен аутсайдер намиращия се в чудесна форма Алехандро Табило (с 3:1), а след това и Максимилиан Мартерер със същия резултат.

Победителят от тази двойка ще се класира за осминафиналите, където пък потенциален съперник ще бъде един измежду Денис Шаповалов и осмия в света Хуберт Хуркач.