Футболът вече произвежда камикадзета и инвалиди


Футболът вече произвежда камикадзета и инвалиди

2967 0

Някога играчите тичаха по 7 километра на мач, сега пробягват по 12. Телата им не издържат на напрежението Всеки втори татко в България мечтае синчето му да стане професионален футболист.

Родителите са убедени, че място сред най-големите в най-популярната игра на планетата ще донесе финансов просперитет не само на отрочетата им, но и на цялата фамилия. И наистина - примери в тази посока колкото щеш. Довчерашни бедняци от село днес са намусени собственици на огромни палати, вдигнати с парите на сина веднага след като си е уредил трансфер в чужбина.

ЦЪР, ЦЪР, ЦЪР...

Европейският футбол със сигурност предлага възможност на питомците си да получат бързо и наведнъж от всички блага, които предлага съвременната цивилизация. През последното десетилетие обаче освен пари и слава играчите от най-богатите първенства се сдобиват и с други „екстри”, които остават далеч от вниманието на широката публика.

Много от обещаващите таланти приключват набързо с кариерата след жестока контузия. Други техни колеги с повечко късмет успяват да избутат до пенсиониране на 35-годишна възраст и чак след това се отдават на страданието. Става дума за това, че съвременният футбол все по-методично превръща в инвалиди участниците в голямата игра. Физическите натоварвания се увеличават с всяка изминала година, футболът става все по-безкомпромисен, а психическото напрежение не те изоставя дори когато напуснеш стадиона.

Само тези със силна физика и психика могат да оцелеят, но рано или късно и те започват да вият от болка, когато стават от леглото сутрин. “Играчите на големите клубове са се превърнали в крепостни селяни. Те нямат право да боледуват, защото това означава отсъствие в най-важния момент. А за големите отбори всеки ден е важен.

Не изпускайте важните новини за любимия отбор и неговите големи съперници – за най-актуалните информации последвайте ни във Viber ТУК!

Ето, вчера е започнало първенството и трябва да са в топформа, след това идва Шампионската лига и пак е необходимо да са на върха, а после предстоят финалите във всички турнири и отсъствията са абсолютно забранени”, коментира британският медик Рик Солти.

Той се е специализирал в операциите на тежко ранени футболисти, но се оплаква, че с всяка изминала година му е все по-трудно да вдига на крака клиентите си. “Не забелязвате ли колко странно се държат звездите на големите отбори? Противников играч току-що ги е контузил жестоко, но те някак си успяват да се изправят на крака и правят отчаяни жестове към резервната скамейка, че не искат да ги сменят. Готови са да рискуват здравето си само и само да свършат работата си, заради която им плащат милиони и заради която ги боготворят по целия свят.

Това са камикадзета, които без замисляне рискуват здравето и живота си”, категоричен е Рик Солти. Тези дни в медиите се появи изповедта на един играч, който никога не е бил жертвоготовен до лудост и въпреки това остава полуинвалид след края на кариерата си. Става дума за бившия немски национал Томас Бърдарич.

Той е толкова зле с краката, че не може дори да излезе на двора и да порита футбол с двете си момчета. Навремето Бърдарич се къпе в любовта на феновете и в пачките на шефовете, но сега въобще не е убеден, че всичко това си е струвало. Коляното му е оперирано общо 7 пъти, след като получава тежка контузия през 2006 г.

И след всяка оперативна интервенция той е принуждаван да се върне на терена по-бързо, отколкото са му предписали лекарите. Дали го е боляло? Боляло го е, разбира се, но съвременната медицина е измислила достатъчно вълшебни хапове, с помощта на които да забравиш за физическите страдания поне за 90 минути. “Тогавашният ми треньор в “Хановер” ме искаше колкото е възможно по-бързо обратно на тренировка. Самият аз усещах, че не съм готов да се върна на терена, но шефовете не искаха и да чуят за отлагане. Нужен им бях в завързаните мачове и трябваше да се подчиня.

Така първата тежка контузия се превърна в хронична и сега не мога да спортувам, ако преди това не съм се нагълтал с обезболяващи. Освен това всяко мое физическо упражнение носи сериозна опасност от нови проблеми с коляното. Правя ги единствено и само на своя отговорност”, оплаква се бившият национал. Неговият случай съвсем не е изолиран, но бившите футболни звезди не обичат много да говорят за тъмната страна на спорта.

Източник: 168 часа

 

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ЦСКА

Зюмюр Бютучи от ЦСКА разгневява Ралф Рангник, баща си и... себе си с решение да напусне РБ Залцбург

Eдно от летните попълнения на ЦСКА - Зюмюр Бютичи, има нещо, за което съжалява в кариерата си дотук. И то е, че...

Реклама
Най-четени новини

виж всички