Предстоят важни промени за футбола: Син картон, "надмощие" за съдиите и 6-секундно правило за вратарите
1739 0
В събота, 2 март, IFAB, което е най-висшият съдийски орган в света на футбола, ще реши какви промени ще бъдат въведени в правилника от следващия сезон. Основната грижа е не друго, а да се върне изгубеното уважение към съдиите от страна на футболисти и треньори.
Реферите искат да се сложи край на практиката, в която съдията на мача бива заобиколен от футболисти, гневно протестиращи срещу всяко решение.
Кой решава промените във футболния правилник и как се гласува
Още: Ливърпул е най-ощетеният от ВАР отбор във Висшата лига този сезон
IFAB се състои от четирите британски футболни асоциации (Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия), които са с по един глас, и ФИФА, която обхваща останалите 207 национални асоциации, с четири гласа. По този начин петте органа гарантират, че законите се запазват, като се зачитат традициите на футбола.
За одобряване на предложение е необходимо мнозинство от три четвърти, тоест една от страните не може да вземе решение сама. И тук логично възниква въпросът - защо британско мнозинство е независим орган, въпреки че върви ръка за ръка с ФИФА? Отговорът е, че най-висшият орган в света на футбола се е опитал да уважи произхода на спорта.
Какви промени ще се обсъждат?
Само капитанът да говори
Още: В Испания осъдиха бос и рефери, замесени с ВАР: Системата отсъждала срещу Реал Мадрид
Първата стъпка е ясна и гласи, че само капитанът ще може да се обръща към съдиите по време на мачовете от следващия сезон. А всеки протест ще се наказва с жълт картон. Дебатът обаче не свършва дотук, тъй като вече прочутият син картон е широко обсъждан е медийното постранство. Той се проучва и е в процес на одобрение, което би довело до временно изключване на играч по средата на мач.
Поради тази причина през последните месеци бяха проведени тестове в по-ниски лиги с временно изключване в резултат на гневни протести. IFAB вярва, че трябва да има още много тестване на тази идея преди да намери място в професионалния футбол.
Спорният син картон
Тази мярка трябва да узрее още малко. Подобно на други промени във футбола през последните години, възможните последствия и как да се действа, трябва да бъдат тествани малко повече. Поне около това мнение се обединяват реферите, но окончателното решение ще дойде по обяд в събота. Синият картон е едно от нещата, които ще бъдат обсъждани.
Още: Съдиите, начело с Георги Кабаков, обясниха за ролята на ВАР и дадоха важно обещание
Камери да бъдат прикачени към съдиите и промяна във ВАР
Също така се тества и не е изключено след 30 юни реферите да носят камера, която записва всичко, което се случва около тях. Това ще бъде с цел защита и намаляване на протестите.
Също така решенията на ВАР могат да бъдат незабавно съобщени на целия стадион, както вече беше направено в някои състезания под егидата на ФИФА. Самият протокола за видеоповторението ще бъде променен, за да може да бъде по-разбираем и да не се допускат различни прочити на една ситуация.
6-секундното правило
Още: Реал Мадрид с отговор след обвиненията: Бил ощетен 17 пъти срещу Алмерия (ВИДЕО)
Акцент ще е и намаляването на загубеното време и прекъсванията на ритъма на мачовете. Специално внимание ще се отдели на вратарите и тяхното отношение, като най-често те забавят времето. 6-секундното правило във футбола, което никой не спазва, но се опитват да бъде възстановено. А именно топката да бъде да вкара топката в игра именно в такъв период.
Изпълнението на дузпи
Друга точка от дневния ред е изпълнението на дузпи. IFAB иска да изясни, че никой играч не може да влезе в зоната, преди топката да бъде ритната. Това правило се забравя и вече не е приоритетно, когато става въпрос за максимална присъда. Освен това ще се настоява топката да е точно на точката на дузпата, нито напредна, нито назад.
Още: Треньорът на Ал Насър с иновативно предложение: Нужен е ВАР за ВАР стаята!
На Острова се работи: Пилоти обучават ВАР асистентите във Висшата лига
Босът на Атлетико Мадрид иска да се отърве от ВАР: От самото начало казах, че е бъркотия!
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари