Самоубийство по хърватски

2631 0

Ако един отбор е в топ 3 на класацията по създадени положения, отправени удари, генериран процент xG (очаквани голове) и всякакви други атакуващи статистически данни, всеки ще си каже, че този тим безпроблемно продължава напред към елиминациите на Европейското първенство по футбол

Не такъв е случаят с Хърватия, след като 3-ите в света от Мондиал 2022 буквално унищожиха собствените си шансове да продължат към осминафиналите на Евро 2024 с трагикомична игра в защита и липса на каквато и да е организация в дефанзивен план в най-важните моменти.

Доминацията на Хърватия

Още: Поредицата от събития, която може да прати Хърватия на 1/8-финал на Европейското по футбол

Въпреки че "шахматистите" изглеждаха отчайващо по едно полувреме срещу Испания и Албания, през останалото време воденият от Златко Далич тим всъщност впечатли. Ето част от статистиките, в които Хърватия е сред лидерите:

• Най-високо генериран xG (6.55)
  • Генерирани най-много големи шансове за гол (11)
  • Втори по докосвания на топката в наказателното поле (84)
  • Втори в класацията за най-много точни удари (19)
  • Трето място по удари (44)
  • Спечели всичките си мачове, ако броим само xG
  • Единственият отбор, допуснат 2 гола в последната минута на добавеното време
  • Вратарите срещу Хърватия общо предпазиха вратите си от 4.79 очаквани гола

Вярно е, че "ватрените" не бяха в топ форма по време на шампионата в Германия, но статистиката говори красноречиво. И отборът сега щеше да чака спокойно мача с Швейцария, ако не бяха две самоубийствени грешки в два поредни мача, които на практика бяха спечелени...

Модрич носи директна вина за изравнителния гол на Албания

Още: Съсипаният Лука Модрич: Футболът беше жесток към нас

Безумието срещу Албания

Да те изравнят "орлите" в последната минута си е срамно. Отбор като Хърватия не може да допусне подобен изравнителен гол. Топката не беше задържана, не бяха извършвани тактически фалове, а просто се чакаше последния сигнал. При гола по лявото крило на атаката на Албания имаше двама играчи на Хърватия, които стояха статично и позволиха изостряне на акцията от наглед безопасна ситуация. И се стигна до гол, за който и Лука Модрич носи основна вина, след като не покри играча, който се изплъзна от него от втора позиция и реализира.

Какво, по дяволите, се случи срещу Италия?!

Хърватия изигра перфектен тактически двубой, в който знаеше какво точно иска и как да го постигне. Но само до 1:0. Последваха поредица от безумни фалове, които оцветиха в жълто половината селекция на Златко Далич. Но нито един от тези фалове не беше извършен в последната минута, когато имаше най-сериозна нужда от това.

Още: За първи път: Европейското по футбол 2024 избухва с 4 мача - Франция и Англия ще се пазят от епични провали

Калафиори премина през центъра като на парад и все едно е Диего Армандо Марадона в най-силните си години. Защитникът на Болоня мина абсолютно безпрепятствено през нападението и халфовата линия на Хърватия, а накрая "ватрените" се паникьосаха, скупчиха се около него и допуснаха Закани да получи на чиста позиция и да отбележи за 1:1 с последното действие в мача... абсолютно безумие.

Калафиори довърши съпротивата на Хърватия с пробив ала Марадона в последната минута

Може би съдбата връща на хърватите за "рамото" най-вече на Мондиал 2022 срещу Бразилия. Може би късметът няма нищо общо, а хърватите просто не можеха да "затворят" мачовете, в които доминираха.

Каквато и да е причината, едно е ясно - Хърватия е (почти) аут от Евро 2024, а футболистите могат да се сърдят само и единствено на себе си...

Още: Перфектният гол на Италия, който разби сърцето на Лука Модрич на Европейското по футбол (ВИДЕО)

Лука Модрич и Хърватия са болезнено губещите, Италия и Испания продължават на Европейското по футбол 2024 (ВИДЕО)

Гол в последната секунда попари Модрич и Хърватия! Италия се спаси и е на 1/8-финал на Европейското по футбол (ВИДЕО)